Influence of water - binder ratios and volume of micro glass fiber on strength and fracture parameters of ultra high performance concretes
Su bağlayıcı oranı ve hacimce mıkro-cam fiber miktarının ultra yüksek mukavemetli betonlarda basınç mukavemeti ve kırılma parametrelerine etkisi
- Tez No: 444408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yüksek hacimde mikro cam elyaf içeren ultra yüksek performanslı fiber takviyeli betonlardaki (UYPFTB) mekanik özellikleri ve sünekliği etkilerini araştırmak amacıyla bu deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Mikro cam elyafların en-boy oranı ve çekme değerleri sırasıyla 722 ve 2000 MPa. UYPFTB lar su-bağlayıcı oranı 0.12 ve 0.14 olan iki grupta, hacimce % 0, % 0.5, % 1, % 1.5, % 2, % 2.5 ve % 3 fiber kullanılarak üretildi ve basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elastisite modülü, eğilme dayanımı, yük-deplasman davranışı, kırılma enerjisi ve karakteristik uzunluğu özellikleri için test edildi. Araştırma sonuçlarına göre mikro cam liflerinin % 1.5 ve % 3 oranında kullanıldığı karışımlar yaklaşık 160 MPa en iyi basınç dayanımı yanı sıra yüksek yarma çekme mukavemeti göstermiştir. Sonuçlar, aynı zamanda lif oranının hacimce % 1.5 dan sonra, mukavemet özelliklerinin iyileştirildiğini göstermektedir. Öte yandan, mikro cam elyafın % 3 olduğu karışımlarda pekleşme, yük-deplasman özelliği kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An experimental work was carried out to investigate the effects of high volume micro-glass fibers on the mechanical properties and ductility of Ultra High Performance Fiber Reinforced Concretes (UHPFRCs). The aspect ratio and tensile values of the of micro-glass fibers were 722 and 2000 MPa, respectively. Depending on water per binder ratios (w/b) of 0.12 and 0.14, two groups of UHPFRCs containing 0%, 0.5%, 1%, 1.5%, 2%, 2.5%, and 3% fiber volumes were produced and tested for the compressive strength, splitting tensile strength, modulus of elasticity, flexural strength, load-displacement behavior, fracture energy, and characteristic length. The investigational results revealed that the mixes with 1.5% to 3% of micro glass fibers exhibited the best compressive strength of approximately 160 MPa as well as the highest splitting tensile strength. The results also showed that beyond 1.5 % volume fraction of fiber, the improvement of strength properties began to be constant. On the other hand, the mixes with 3% of micro glass fiber displayed a strain hardening, load- displacement behavior with enhanced ductility.