Detecting damage and self-healing in cementitious composites using electrical methods for protection of critical infrastructures
Önemli altyapıların korunması amacı ile çimento bağlayıcılı kompozitlerde hasarın ve kendiliğinden iyileşmenin elektriksel yöntemlerle belirlenmesi
- Tez No: 444409
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL, DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ön-yükleme yapılmış ve ön-yükleme yapılmamış (sağlam), farklı puzolanik malzemelerle (PM) üretilen tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin (ECC) kendiliğinden iyileşme değerlendirilmesi farklı test yöntemleriyle yapılmıştır. Literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak, doğrudan elektrik direnç (EI) testi, hızlı klorür-geçirgenlik testi (RCPT) ve rezonans frekans (RF) test ölçümleriyle birlikte kendi kendini iyileştirme performansını değerlendirmek için bu çalışmada ilk kez birlikte kullanılmışlardır. Aynı zamanda, bu çalışmada atmosferdeki yüksek CO2 emisyonlarını azaltmak için alternatif bir yol olarak ECC'nin içsel kendini iyileştirme davranışı üzerine de çalışılmıştır. Numunelerin CO2 ortamında kendini iyileştirme performansını karşılaştırmak için, numuneler hem CO2 içeren hem de CO2 içermeyen kabinlerde tutulmuştur. Deneysel bulgularda, EI ve RCPT ölçümleri arasında farklı yaşlarda karışım ve numune tipine bakılmaksızın iyi bir üstsel bir ilişki olduğunu göstermiştir.Ancak, RF testinden alınan sonuçlardan ne EI ne de RCPT testleriyle korelasyon kurulamamıştır; bu durum, farklı parametrelerin her bir test üzerindeki büyük etkilerine bağlanmaktadır. Ayrıca, elde edilen sonuçlar normal atmosferik koşullara kıyasla, CO2 içeren ortamda kendiliğinden iyileşmenin daha belirgin olduğunu ve test methoduna bağlı olarak CO2 bakımından zengin ortamlarda PM tipinin, kendiliğinden iyileşme performası üzerine oldukça belirleyici olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada kullanılan farklı testlerden elde edilen sonuçlara göre, her zaman kendi aralarında iyi bir korelasyon olmasa da, farklı verimlilikler ile üç farklı test kendi kendini iyileştirme davranışını izleme yeteneğine sahiptir.Dahası sonuçlar, uygun malzeme tasarımı ile üstün mekanik ve dayanıklılık özelliklerine sahip çevre dostu tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin (ECC) gelişimine yol açabilirliği konusunda ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Self-healing assessment of sound and pre-loaded Engineered Cementitious Composites (ECCs) incorporating with different pozzolanic materials (PM) was made through different test methods. Different from other studies in literature, direct-electrical-impedance (EI) measurements were used for the first time in the present study to evaluate the self-healing performance along with rapid-chloride-permeability-test (RCPT) and resonant-frequency (RF) measurements. In the dissertation, it also was studied on intrinsic self-healing behavior of ECC as an alternative way to reduce high CO2 emissions in the atmosphere. To compare performance of self-healing at the CO2 environment of the specimens, the specimens were kept in the with and without CO2 cabinets. Experimental findings show that well-fitting exponential relationship exists between EI and RCPT measurements at different ages regardless of the mixture and specimen type. However, results from RF tests do not correlate either with EI or RCPT results which is attributed to the different parameters having parmount influence on the individual tests. Obtained findings also show that self-healing in a CO2-rich environment is more pronounced than it is in normal atmospheric conditions, and PM type can be very decisive on self-healing performance in a CO2-rich environment, depending on testing method. Although results from different tests do not always correlate well among themselves, three different tests used for the present study are capable of monitoring the self-healing behavior with differing efficiencies. Moreover, results suggest that proper material design can lead to the development of environmentally-friendly ECC options with superior mechanical and durability characteristics.