Design and implementation of a network for hospital information system
Hastane bilgi sistemi için tasarım ve bir ağ uygulanması
  1. Tez No: 444411
  2. Yazar: ABDULQADER RASOOL FEQI MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın özel amacı hastane yapımı sırasında kullanılan materyallerin kontrolü, hastanenin yapımını kontrol eden sistemin elektrik dağılımı, internet ağını kullanarak hastane bilgi sistemini ihlallerden korumak, yönetmek ve bu bilgileri yetkili olmayan kişilerden korumak ve sistem bilgisinde izinsiz düzenleme yapmamalarını ve zarar vermemelerini sağlamak içindir. Sağlık hizmetleri genel sektörü, hastanenin genel yönetimi, finansal yönetimi ve klinik yönetiminde hastane bilgi sistemi önemli bir rol oynar. Hastane bilgi sisteminin birikiminin ağ akımını koruması ve güvenliği sağlamak için güvenlik tekniklerine sahip olan yeni bir ağ dizaynları üzerinde araştırma yapmayı amaçlamaktır. Bu çok önemlidir çünkü bu sistemi saldırılardan, problemlerden uzak tutmayı sağlayacak ve bazı mimari yapı optimize edilmiş olmasına rağmen gelecekteki saldırılardan korumak için bazı incelemelerin takibi için gereklidir. Bu son araştırma projemde bir yapının birleştirilmesinde, internet güvenlik protokolünü ve güvenlik duvarını ekleyerek daha başarılı güvenlik ağını oluşturma amaçlıdır.
Özet (Çeviri)
A special challenge is the coordination of the hospitals buildings with using the most common requirements in health care facilities, building control system and electric power distribution, hospital information system (HIS) , using computer network to implementation this hospital information system and using protection against intrusion. It is important to ensure that data in transit should not be accessed, modified or tampered by unauthorized persons. Unauthorized access to data may cause heavy damage. Hospital Information System (HIS) is considered as an important factor in health care sector for managing the administrative, financial and clinical aspects of a hospital. The purpose of this project is to research on new network design that has a security techniques in order to enhance the current network security structure of save a hospital information system (HIS). This is very important because, it will avoid the system from suffering any attack. Security architecture was optimized but there are need to keep researching on best means to protect the network from future attacks. In this final project research, security techniques were uncovered to produce best network security results by using internet security protocols and adding a firewall, when implemented in an integrated frame work.