Punching shear capacity of two-way slabs reinforced with glass fiber reinforced polymer (GFRP) rebars
Cam lif takviyeli polimer (CLTP) donatılı iki yönlü döşemelerin zımbalama dayanımı
  1. Tez No: 444410
  2. Yazar: AHMET EMİN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, DOÇ. DR. MAHMUT BİLGEHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Korozyon riski, çelik donatıların çözüm bekleyen en büyük problemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle de nemli bölgelerde inşa edilen yapılar kapsamlı bakımlar gerektirmektedir. Son zamanlarda, bu tür problemlerden uzak bir yapıya sahip olan lif takviyeli polimer (FRP) donatılar, bu noktada önemli bir çözüm olmaktadır. Bu tezde, cam lif takviyeli polimer (GFRP) donatılı iki yönlü çalışan kirişsiz döşemelerin zımbalama dayanımı araştırılmıştır. Bu donatıların mekanik özellikleri ve dünyadaki uygulamalarını ele alan bir literatür çalışması yapılmıştır. FRP donatılı iki yönlü çalışan kirişsiz döşemelerin zımbalama dayanımına ilişkin yapılan çalışmalar detaylı olarak verilmiştir. Daha sonra, Gaziantep Üniversitesi Yapı Mekaniği Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen zımbalama dayanımına ilişkin deneysel çalışmalara yer verilmiş olup bu deneylerin aynı zamanda doğrusal olmayan NLFEA ile modelleri oluşturulmuştur. Ayrıca, zımbalama dayanımının tahminine ilişkin bazı güncel tasarım denklemlerinin ve genetik programlama ile oluşturulan yeni denklemlerin güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Sonrasında, çeşitli yapay zekâ yöntemleri kullanılarak, zımbalama yükünün tahmin edilmesine yönelik sayısal çalışma yapılmıştır. Deneysel sonuçların tutarlı olduğu, NLFEA ve yeni sunulan denklemlerin performansı göz önüne alınarak teyit edilmiştir. Son olarak, güvenilirlik analizlerinin sonuçları, sunulan yeni formüllerin güvenli bir şekilde tasarım formülleri olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The corrosion risk of steel reinforcement is considered to be one of the main concerns that should be solved. Additionally, steel reinforced structures that are built, particularly, in humid environments generally require a comprehensive care. Recently, Fiber Reinforced Polymer (FRP) materials that are free of these problems appear to offer useful solutions as a substitute material for reinforcement. This thesis focuses on the punching shear capacity of two-way flat slabs reinforced with Glass Fiber Reinforced Polymer (GFRP) rebars without shear reinforcement. A state-of-the-art literature survey regarding the mechanical properties and the applications of FRP bars within construction projects throughout the world is presented. Next, the experimental studies conducted at University of Gaziantep Structural Mechanics Laboratory for the tests of GFRP reinforced two-way slabs without shear reinforcement are presented. Additionally, Nonlinear Finite Element Analyses (NLFEA) of conducted experiments are described. Some of current design equations, proposed formulations and newly proposed genetic programing based design equations are tested for their reliability. Numerical study for punching shear load estimation is conducted using several soft computing techniques. The results of the experimental investigations are found to be accurate and validated by means of NLFEA. Also, as a result of reliability analyses, the proposed models are found to be safe to use as design formulations.