Development of embedded system for monitoring temperature of blood bank
Kan bankasının sıcaklığının izlenmesi için gömülü sistemin geliştirilmesi
  1. Tez No: 444412
  2. Yazar: KAIWAN SABER ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan kanı üç ana bölümden oluşan plazma, trombositler ve kırmızı kan hücresi için analiz edilir. Kanın bu bileşenleri buzdolabı içerisinde saklanmalıdır. Kan bankası merkezi içinde birçok buzdolapları vardır. Bu tezde, kan bankası merkezinde bulunan 24 buzdolabının sıcaklıklarının gözlemlenmesi için gömülü donanım ve yazılım geliştirdik. Gömülü donanım mikro denetleyici, osilatör devresi, CAN veri yolu için CAN tümleşik devresi ve LCD ile gerçekleştirildi. Kan bankası koridorlarındaki yerlerin güvenliği ve her buzdolabının ayrı ayrı izlenmesinin zorluğu nedeniyle bu çalışma tek yerden tüm buzdolapların sıcaklılarının gözlenmesi için çözüm sunmaktadır. CAN veri yolu bir çok avantajından dolayı kullanıldı. Özellikle kolay kullanımı, düşük fiyatı, kablo gereksinimini azaltması, hızlı tamiri ve kolay genişletilir olması nedenleriyle bu çalışmada tercih edildi. Gömülü yazılımı koşturmak için gömülü donanım tasarımında PIC18F458 mikro denetleyicisi kullanıldı. Sıcaklık algılayıcısı olarak LM35 tümleşik devresi kullanıldı. Gömülü yazılımlar MPLAB platformunda C yazılım dili kullanılarak geliştirildi. Tasarlanan sistem –55°C ve +150°C arasındaki sıcaklıkları algılayabilecek kabiliyete sahiptir. Algılayıcı tarafından algılanan sıcaklık değeri belirlenen sıcaklık değeri ile kıyaslanır ve şayet bu sıcaklık değeri belirlenen sıcaklık değerinin ötesine geçerse LED ve sesli ikaz aktif hale geçecektir. İlaveten, operatör hangi buzdolabının hatalı olduğunu bilmesi için buzdolaplarının adresi LCD ekranına iletilir.
Özet (Çeviri)
The human blood is analyzed for three main components as plasma, platelets and red blood cell. Those components of blood must be safekeeping inside refrigerators. There are many refrigerators inside blood bank center. In this thesis, we have developed a embedded hardware and software for monitoring of temperature of 24 refrigerators inside blood bank center. Embedded hardware is implemented with microcontroller, oscillator circuit, CAN integrated circuit for CAN bus, and LCD. Due to the security of locations in the blood bank hall and difficulty of monitoring of each refrigerator separately, this work proposes a solution to monitor temperatures of all the blood bank refrigerators in one location. CAN-bus system has been used because it has many advantages. Especially it has been preferred due to easy in use, low cost, providing a reduction in wiring, fast to repair and easily expanding. PIC18F458 microcontroller has been used in embedded hardware design to execute embedded software. As a temperature sensor, LM35 integrated circuit was utilized. Embedded software's have been developed by using C language on MPLAB IDE. The designed system has ability of detecting temperature in the range between –55°C and +150°C. The temperature sensed by sensor is compared with the setting value by the user and if the temperature goes beyond the preset temperature, then buzzer and a red LED will be active. Also, the address of each refrigerator is sent to LCD display so operator knows which refrigerator fails.