Post quantum calculus
Post kuantum analiz
- Tez No: 444425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez on yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, post kuantum analiz teorisinin oluşumunu ve bu teorinin tarihsel gelişimini anlatan giriş bölümüdür. İkinci bölüm kuantum analiz' e ait tanımlamaları, notasyonları ve formülleri içerir. (p,q)-Hipergeometrik fonksiyonlarını, (p,q)-kuvvet tabanını, (p,q)-Taylor formüllerini, (p,q)-binom katsayılarını, (p,q)-üstel fonksiyonlarını, (p,q)-ters türevini, (p,q)-integralini, (p,q)-analizin temel teoremini, (p,q)-Gamma fonksiyonlarını ve (p,q)-Beta fonksiyonlarını içeren (p,q)-analizin bazı tanımları, gösterimleri, formülleri ve sonuçları üçüncü bölümden on ikinci bölüme kadar tartışılmıştır. Ayrıca, bölünmüş farklar ile (p,q)-türev arasındaki bazı ilişkiler incelenmiştir. On üçüncü bölüm bazı tanımlar, teoremler ve uygulamalarla birlikte p-adic analizi ele almıştır. p-adik analize ait temel bilgiler, Volkenborn integral ve özellikleri, fermiyonik integral ve özellikleri üç ana başlık altında incelenmiştir. Bernoulli, Euler ve Genocchi sayılarının ve polinomlarının (p,q)-sayılarına dayanan yeni genellemeleri on dördüncü bölümden on altıncı bölüme kadar verilmiştir. Daha sonra, bahsedilen polinomların bazı özellikleri yoğun bir şekilde geliştirilmiştir. Ayrıca, Carlitz's tipinde (p,q)-Bernoulli polinomlarını ve sayılarını üreten (p,q)-Volkenborn integralini kurmak için Haar dağılımının (p,q)-sayılarına dayalı olan bir genellemesi tanımlanmıştır. Bu tezin son bölümünde, tezde elde edilen sonuçlar ve bulgular verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seventeen chapters. The first chapter is the introduction part which explains the emergence of the theory of post quantum calculus and its historical development. The second chapter includes some definitions, formulas and results belonging to quantum calculus. Some definitions, notations, formulas and results of the (p,q)-calculus including (p,q)-hypergeometric functions, (p,q)-power basis, (p,q)-Taylor formulas, (p,q)-binomial coefficients, (p,q)-exponential functions, (p,q)-antiderivative, (p,q)-integral, the fundamental theorem of (p,q)-calculus, the (p,q)-Gamma functions and the (p,q)-Beta functions are discussed in the third chapter to twelfth chapter. Also, some relations between (p,q)-derivative and divided differences are analyzed. The thirteenth chapter deals with p-adic analysis with some definitions, theorems and applications. Basic information belonging to p-adic analysis, Volkenborn integral and its properties, and fermionic integral and its properties are examined under three main heading. New generalizations of the Bernoulli, Euler and Genocchi numbers and polynomials based on (p,q)-numbers are given in the fourteenth chapter to sixteenth chapter. Then, some properties of aforementioned polynomials are investigated extensively. Also, an extension of the Haar distribution based on (p,q)-numbers is described in order to construct (p,q)-Volkenborn integral which derives Carlitz's-type (p,q)-Bernoulli polynomials and numbers. At the final chapter of this thesis, the conclusions and finding gained in this thesis are presented.