Bazı bitki özütlerinin In vitro'da çeşitli fitopatojen bakteriler üzerinde antibakteriyel potansiyelleri üzerine araştirmalar
In vitro antabacterial potentials of some plant extracts against to the phytopathogen bacteria
- Tez No: 444423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmayla Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi ve Rhizobium vitis tarafından neden olunan hastalıklarla kimyasal mücadeleye karşı bazı bitki özütlerinin inhibitör etki potansiyelleri in vitro'da araştırılmıştır. Genellikle kültürel yöntemlerle mücadele edilen Rhizobium vitis tarafından neden olunan hastalığın kesin tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ele alınan çalışmada özütleri kullanılan bitkilerden Linum usitatissimum, Paulownia tomentosa, Cynara scollymus, Feoniculum vulgare, Ocimum basilicum, Plantago major, Pistacia vera, Juglans regia, Olea europaea, Ricinus communis, Punica granatum, Sanguisorba officinalis, Hypericum perforatum, Quercus sp, Elaeagnus pungens, Verbascum sp. kullanılmıştır. İn vitro'da Pseudomonas savastanoi'ye karşı Sanguisorba officinalis ve Rhizobium vitis'e karşı Sanguisorba officinalis, Juglans regia, Quercus sp., Pistacia vera, Ricinus communis ve Punica granatum özütleri ile petri kaplarında inhibisyon zonları elde edilmiştir. Adı geçen bitkilerin antibakteriyel etkileri biyolojik mücadele için ümit vaat etmekte olup ayrıca tarla denemelerinin de yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was conducted to search antimicrobic inhibition potentials of some plant extracts via in vitro againts to chemical management for diseases caused by Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi and Rhizobium vitis. Rhizobium vitis, is generally cultural controlled, is not known definite trait method, Linum usitatissimum, Paulownia tomentosa, Cynara scollymus, Feoniculum vulgare, Ocimum basilicum, Plantago major, Pistacia vera, Juglans regia, Olea europaea, Ricinus communis, Punica granatum, Sanguisorba officinalis, Hypericum perforatum, Quercus sp, Elaeagnus pungens, Verbascum sp. plants are used in the experiment. Dual inhibition zones have obtained in vitro extracts of Sanguisorba officinalis to Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi and extracts of Sanguisorba officinalis, Juglans regia, Quercus sp., Pistacia vera, Ricinus communis and Punica granatum to Rhizobium vitis. However the results are appeared to promising of any hope of biological control, it is provided by field experiments.