Multivariable control of a temperature process with a continuously stirred tank
Sürekli karıştırmalı kazanı içeren sıcaklık sürecinin çokdeğişkenli denetimi
  1. Tez No: 444428
  2. Yazar: HAZHAR MUSTAFA RASUL RASUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGAY KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sürekli karıştırılan tank (SKT) denetimi, birçok endüstriyel ve evsel süreci açıklamak ve denetim çözümleri önermek için faydalanılabilecek temel bir süreç denetim problemidir. Mevcut araştırma fikri, evsel bir duş sisteminin çıkışında arzu edilen sıcaklık ve debiye ulaşmak amacıyla iki denetim vanası ve bir pompa aracılığıyla SKT'yi bir soğuk sıcak su karıştırıcısı olarak kullanmaktır. Süreç denetim sistemi, üç denetim girişi ve iki çıkışla çok değişkenli yapıdadır. Denetim hedefi, girişlerdeki hem sıcaklık hem de debi değişimlerindeki sarsımlara rağmen set değerlerini takip etmek ve kararlı, yumuşak ve en düşük aşma değerine sahip yanıtları elde etmektir. Mevcut çalışmada, sistem dinamik matematiksel modeli geliştirilmiştir. Çok değişkenli sistem, döngü etkileşiminin giderilmesini daha kolay yapabilmek için sistem doğrusallaştırılmıştır. Kapalı döngüde, sıcaklık ve debi süreçleri sırasıyla bulanık mantık özayarlamalı oransal tümlevsel türevsel (PID) denetim ve oransal kazançlı bulanık mantık denetimi ile denetlenmiştir. Önerilen denetim mekanizması ve etkileşim gidericinin başarımı benzetimlerle test edilmiştir. Önerilen çok değişkenli denetim sistemi, referans değeri ve bozucu değişimlerine karşı test edilmiştir. Önerilen çok değişkenli denetim sistemi referans değerini takip ederken iyi bozucu savurması ve kararlılık özellikleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Control of a continuously stirred tank (CST) is a benchmark process control problem, which can be utilized to describe and suggest control solutions to many industrial and domestic temperature processes. The current research idea is using a CST as a blender for cold and hot water through two control valves escorted with a pump to achieve a desired temperature and flow rate at the outlet of a domestic shower system. The process control system is in multivariable (MV) structure with three control inputs and two outputs. The control goal is to track the set points and maintain stable, smooth and minimum-overshoot responses despite perturbations of each inlet including temperature and flow variations. In current research, the system dynamic mathematical model is developed. The MV system is linearized to make the elimination of loop interaction easier. In closed loop, two sub-processes of temperature and flow rate are controlled using fuzzy logic self-tuning proportional integral derivative (PID) control and fuzzy logic control (FLC) with a proportional gain, respectively. Performance of proposed control mechanism and decoupler is tested via a number of simulations. Performance of proposed MV control system is tested with respect to reference and disturbance variations. Proposed MV control system tracks the reference point and gives good system stability and performance in rejecting disturbances.