FPGA implementation of compressive sensing signal reconstruction
Sıkıştırıcı algılama ile sinyal geri çatımının FPGA üzerinde gerçekleştirilmesi
- Tez No: 444430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KOÇ KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sıkıştırıcı algılama (SA), Nyquist-Shannon örnekleme teorisinin belirttiğinden daha az sayıda örnek kullanılarak sinyal elde edilmesine ve bu örneklerden geri çatılmasına olanak tanıyan, sinyal işleme alanında öne çıkan yöntemlerden biridir. Doğru bir şekilde sinyal geri çatımı için iki temel şart belirtilmiştir; alt-örneklenen sinyalin seyrekliği ve algılama yapısının rastgele olması. Çoğu sinyalin belirli bir etki alanında seyreklik özelliği göstermesi nedeniyle, gerçek zamanlı sinyalleri içeren uygulamalar SA yönteminden büyük ölçüde faydalanmaktadır. Orjinal sinyali yeniden elde edebilmek için karmaşık geri çatma algoritmalarına ihtiyaç duyması bu yöntemin dezavantajlarından biridir. Yazılım uygulamalarının gerçek zamanlı sinyal işleme sistemleri için yetersiz kalması, donanım hızlandırıcılarının bu iş için kullanılmasını gerekli kılmıştır. Bu tezde, Dik Eşleştirme Arayış (DEA) algoritmasını gerçekleştiren özgün bir donanım mimarisi önerilmiştir. Önerilen mimari; farklı problem boyutlarına, amaçlanan uygulamaya ve hedef alınan FPGA'ya bağlı olarak uyarlanabilecek şekilde ölçeklenebilir olarak tasarlanmıştır. Gerçekleştirilen donanım bir FPGA üzerinde sentezlenmiş ve performansı değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar; önerilen tasarımın yüksek seyreklikteki sinyaller için literatürdeki mevcut çalışmalara göre daha hızlı geri çatma sürelerine ulaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Compressive sensing (CS) is a prominent signal processing method that allows signal acquisition and recovery from fewer samples than the Nyquist- Shannon sampling theory dictates. Two basic conditions to proper recovery of the sub-sampled signals are the sparsity of the signal and the randomness of the sensing mechanism. Applications incorporating real-time signals greatly benefit from the CS as most signals show sparsity in some transform domain. Disadvantage of the CS method is that it requires complex reconstruction algorithms to recover the original signal from the obtained samples. Since the software implementations are not suitable for the practical real-time applications, overcoming this problem makes it necessary to utilize hardware accelerators for the task. In this thesis, a novel hardware architecture that realizes the Orthogonal Matching Pursuit (OMP) algorithm is proposed. The proposed architecture is designed to be scalable and can be adjusted to different problem size depending on the application and the target device. Parallel processing is used to reduce the latency of the design in applicable stages of the algorithm. Implemented hardware is synthesized and verified on an FPGA to evaluate the performance. Experimental results indicate that the proposed design achieves faster reconstruction times than the prior FPGA implementations for the signals that show high sparsity.