Investigation of effect of ambient parameters on electrospun nanofiber morphology
Elektrospin yönteminde çevresel parametrelerin nanolif özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 444435
  2. Yazar: ESRA ARĞALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada üç farklı polimer polyvinyl alcohol (PVA), polyacrylonitrile (PAN), polyamide 6 (PA6) kullanılarak çevre parametrelerinin (sıcaklık, nem) nanolif morfolojisine olan etkisi incelenmiştir. 4 farklı sıcaklık değeri (10˚- 40˚C, 10˚C aralıklarla) ve her bir sıcaklık değeri için 7 farklı nem değeri (%20-%80 , %10 aralıklarla) kullanılmıştır. Voltaj, debi, iğne-toplayıcı arasındaki mesafe ve çözelti konsantrasyonları her materyal için önceki yapılan çalışmalar incelenerek belirlenmiş ve elektrospin süresince sabit tutulmuştur. Elektrospin işleminden sonra üretilen nanoliflerin çap ve morfolojisini incelemek için taramalı elektron mikroskopu (SEM) kullanılmıştır ve lif çapları görüntü analiz programı kullanılarak ölçülmüştür. Deneysel çalışmaların sonucu çevre parametrelerinin (sıcaklık ve nem) lif yapısını (çap, düzgünlük ve boncuk oluşumunu) etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of ambient parameters (temperature and relative humidity) on morphology of nanofibers which were produced from three different polymers polyvinyl alcohol (PVA), polyacrylonitrile (PAN) and polyamide 6 (PA6) was investigated. Four different temperature values (10˚C- 40˚C, by 10˚C intervals) and for each temperature value seven different relative humidity (20% - 80%, by 10% intervals) were used. Voltage, feedrate, tip-collector distance and solution concentration were defined for each material separately with the help of previous studies in literature and held constant during electrospinning process. After electrospinning, Scanning Electron Microscopy (SEM) was used to examine the nanofiber diameter and morphology. Diameter of nanofibers was measured by using image analyze programme. Experimental results showed that fiber morphology (diameter, uniformity and bead formation) was affected considerably by ambient parameters (temperature and relative humidity).