Determination of reflecting surface profiles and light efficiency of power led systems in terms of light output optimization
Güç led aydınlanma sistemlerinde yansıtıcı yüzey profillerinin ve ışık verimlerinin çıkış ışık optimizasyonu yönünden belirlenmesi
  1. Tez No: 444437
  2. Yazar: İPEK ATİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAL WATSUJİ, PROF. DR. ÖMER FARUK FARSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son zamanlarda LED (ışık yayan diyot) teknolojisi sağladığı yararlardan dolayı diğer konvansiyonel aydınlatma sistemlerinin yerini almaya başlamıştır. LED'lerden optimum oranda faydalanabilmek için LED'in doğru kullanılması çok önemlidir. LED için elektriksel, termal ve optik şartlar sağlandığı zaman istenilen verim elde edilebilir. Bu çalışmada, termal ve elektriksel verimlilik değerleri günümüz şartlarında ulaşılabilen değerlerde kabul edilmiştir. LED aydınlanmasını sağlayan optik tasarım konusunda literatürel olarak ortaya konmuş kesin yöntemler mevcut değildir. LED'ler yapısı itibari ile diğer konvansiyonel aydınlatma sistemlerinden farklı olduğu için yeni yöntemlerin oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çerçevede uygun optik verim elde edilmesinde LED ışığına doğru yön verilmesi için, amaca uygun yansıtıcı yüzey profilleri elde edilmelidir. Çalışmamızda LED'lerin optik özelliklerine göre aydınlanmayı sağlayan yansıtıcı yüzey profillerinin elde edilmesi için yeni bir yöntem oluşturulmuştur. Bu yöntem kullanılarak üzere LED'in karakteristik özellikleri, reflektör yüzeyi olarak tanımlanan asferik yüzey parametreleri, yansıtıcı yüzey parametreleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, reflektörler için asferik reflektör yüzey tanımlamaları yapılmıştır. Tanımlanan yüzeylerde oluşan aydınlatma ışık yoğunluğu, aydınlık dağılımı, yansıtıcı yüzey optik verimliliği, aydınlatma yüzeylerinde oluşan maksimum ve minimum aydınlatma değerleri elde edilmiştir. Analizler bilgisayar LTI Optic Desing version 2014 yazılım programı kullanılarak yapılmıştır. Aynı yöntem ile çoklu LED dizilimi uygulaması yapılmıştır. Armatür yapılarına haiz LED dizilimleri çoklu kaynak gölge etkisi gözönüne alınarak yapılmış ve bu etki minimize edilmiştir. Aydınlık dağılımının optimum ve tek düze olması yönünde reflektör için uygun Fresnel lens tasarımı yapılmıştır. Bu yönde analizlerden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışmada, LED teknolojisinden doğru faydalanılması ve kullanılan yöntemin bu teknolojiye uygulanabilir olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, due to its benefits, LED (Light Emitting Diode) technology has replaced conventional lighting systems. Efficient use of LEDs is of vital importance in terms of optimizing the usage of LEDs. The intended output can be obtained when electrical, thermal and optical conditions for LED are optimized. In this study, thermal and electrical productivity values are acceptable as far as today's conditions are concerned. No methods have been so far proposed in the literature about optical design that supplies LED enlightenment. Because, due to their structures, LEDs and other conventional lightening systems are different, and new methods are needed. In this framework, expedient reflecting surface profiles must be obtained in order to give right direction to LED light and gain proper optical output. In this study, a new method is created to obtain reflecting surface profiles that provide the enlightenment in respect to LEDs' optical features. So as to use this method, LED's characteristics, aspheric surface parameters defined as reflector surface, reflecting surface parameters are determined. In addition, aspheric reflector surface definitions are made for reflectors. Lux, light distribution, reflecting surface optical productivity, maximum and minimum enlightenment values of enlightenment surfaces on the defined surfaces is acquired. LTI Photopia, version 2014, optical design software was used for optical analysis. The same method was used to apply multiple LED array. LED arrays with armature structures were created to minimize the multiple source shadow effect. Fresnel lenses were designed to optimize and routinize light distribution. In this respect, data obtained from analyses were analyzed. This study aims to benefit from LED technology and to feasibly apply this method.