Designing a fuzzy logic controller for a single intersection: A case study in Gaziantep
İzole bir kavşakta bulanık mantık kontrolörü tasarımı: Gaziantep'te bir vaka analizi
  1. Tez No: 444440
  2. Yazar: NAZMİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN ÇETİNKAYA, PROF. DR. TÜRKAY DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşen dünyanın en önemli sorunlarından birisi trafik akışının yönetimidir. Şehir merkezlerinde trafiğin düzenlenmesi genellikle kavşaklarda kullanılan trafik ışıkları ile gerçekleşir. Bu nedenle, optimize edilmiş trafik ışığı süreleri trafik sıkışıklığını önemli ölçüde hafifletir. Kırmızı ışıktaki kuyruk uzunluğu ve yeşil ışık süresi bittikten sonra şeritte kalan araç sayısı yeşil ışık süresinin belirlenmesinde kullanılan iki önemli parametredir. Bu çalışmada, bulanık mantık kontrolörünün bu iki girdisi, Gaziantep'te bulunan izole bir kavşakta tüm yaklaşım kolları göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Faz seçimi ve yeşil ışık süresinin uzatılması ise kontrolörün çıktıları olarak seçilmiş ve diğer çalışmalardan farklı olarak türel ayrıma dayalı tek bir sistemde birleştirilmiştir. Önerilen kontrolör farklı durulaştırma yöntemlerine dayalı sabah ve akşam pik saatlerinde kurulan iki ayrı modelden oluşmaktadır. Model MATLAB bulanık çıkarım sistemi kullanılarak çözülmüştür. Önerilen gerçek uygulama modeli gerekli veri toplandığı takdirde benzer kavşaklarda uygulanabilir. Gecikme faktörü çalışmanın çıktısı olarak düşünülmüştür. Son olarak, önerilen model geleneksel Webster yöntemi, regresyon denklemi ile elde edilen yeni bir model ve GAMS modelleme sistemi ile çözülen mevcut bir matematiksel model ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar bulanık kontrolörün toplam gecikmeyi etkin bir şekilde minimize edebileceğini ve karşılaştırılan diğer yöntemlerden daha üstün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Management of traffic flow is one of the most significant issues for globalizing world. In city centers, traffic is generally regulated via intersections using traffic lights. Therefore, optimized traffic light durations alleviates the traffic congestion significantly.“Queue length during red light”and“remaining vehicles in line after green light”are two important parameters to determine the green light duration. In this study, a single intersection of Gaziantep is taken into account with above mentioned two inputs of fuzzy logic controller considering each approach one by one. The output variables are chosen as“phase selection”and“extend of green light duration”. Unlike other studies, these output variables are combined into one system based on modal distinction. Proposed controller consists of two separated model with morning and evening peak hours based on different defuzzification methods. The model is solved using MATLAB fuzzy inference system. Delay parameter is considered as performance measurement. This real application model can be applied in similar intersections if the necessary data are collected. Finally, proposed model is compared with traditional Webster model, a mathematical model formed by the regression equation and an existing mathematical model solved by GAMS (The General Algebraic Modeling System). Results show that the fuzzy controller can effectively minimize total delay and is superior to compared methods.