Effect of ozonation, ultrasound application and xanthan gum adding on the selected properties of rice starch
Ozonlama ve ultrason işlemlerinin ve ksantan gam eklenmesinin pirinç nişastasının seçilmiş özellikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 444441
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞBA ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Gıda Mühendisliği, Science and Technology, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada ozonlamanın, ultrason uygulamanın ve ksantan gam eklenmesinin pirinç nişastasının viskozite ve delta H değerlerini nasıl değiştirdiği araştırıldı. Viskozite değerleri rehometre ile delta H değerleri ise taramalı diferansiyel kalorimetre ile ölçüldü. Elde edilen sonuçlara göre ozonlama işlemi ve ksantan gam eklemesi nişasta örneklerinin viskozitelerini önemli ölçüde düşürdü. Bununla beraber ultrason uygulaması örneklerin viskozite değerlerini yükseltti. Ultrasona maruz bırakılmış pirinç nişastasının entalpi değerleri kontrol örneğine göre daha yüksek bulundu. Buna karşın ozonlama işlemi entalpi değerlerinde bir düşüşe yol açtı.
Özet (Çeviri)
Effect of ozonation, ultrasound processing and xanthan gum addition on the cooked viscosity and differential sccanning calorimetry (DSC) analysis of rice starch were investigated. Rice starch was used through the experiments. The selected properties of rice starch was compared when single and combined processings were applied to the rice starch. Viscosity values were measured using a rheometer and delta H values were calculated from the DSC thermograms. Results showed that ozonation reduced the viscosity of rice starch by 50 %. Similarly, addition of xanthan gum also reduced the viscosity by 21 %. Applying ultrasound processing to rice starch resulted in an increase in the viscosity by 56 %. However, the combined effects of processing parameters showed scattered data suggesting further research. On the delta H values, ultrasounding resulted in a 36 % increase in the H value of the samples while ozonation resulted in decreased delta H values. It seems that ultrasounding has a positive effect on the enthalpy of gum added starch samples.