HL-60 (Akut Miyeloid Lösemi) kanser hücre hatlarında kalsiyum kanal blokeri olan verapamilin hücre döngüsü ve apoptosis üzerine etkisi
The effect of calcium canal blocker, verapamil, on cell cycle and apoptosis in AML cancer cell line (HL-60)
  1. Tez No: 444448
  2. Yazar: GÜLPER NACARKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, YRD. DOÇ. DR. I.DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akut Myeloid Lösemi (AML) bir hematopoetik kök hücre hastalığıdır. Tümör gelişimi adımların çoğu tümör büyümesinde işleyen Ca+2 bağımlı sinyal yolakları tarafından düzenlenen süreçlerdir. Verapamil gibi farmakolojik ajanlar tarafından bloke edilebilir kalsiyum kanalları, hücre-içi Ca+2 homeostazının düzenlenmesinde önemlidir. AML veya diğer kanser türlerinde en önemli faktörler olarak hücre döngüsünü durdurmada ve programlanmış hücre ölümünü sağlamadaki hata, kanserin gerçek nedeni olarak kabul edilir. Bu çalışmadaki amacımız akım sitometri kullanarak AML hücre hattında, HL-60, apoptoz ve hücre döngüsüne Verapamil'in etkisini araştırmaktır. Verapamil'in etkili dozu MTT metodu ile 50 mg/ml olarak belirlendi, HL-60 hücrelerine uygulandı ve apoptoz ve hücre döngüsü açısından değerlendirildi. 50 mg/ml Verapamil uygulaması sonrasında, 24 saatin sonunda apoptotik hücre oranı %77.7 olarak saptanmıştır (p< 0.05). Hücre döngüsü analizinde, Verapamil uygulanmamış grupta Verapamil uygulanmış gruba göre, diploid hücrelerin oranı G1 fazında azalmış ve S fazında artmış ve aneuploid hücrelerin oranı G1 fazında azalmış (p< 0.05) ve S fazında artmıştır (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Acute Myeloid Leukemia (AML) is a hematopoietic stem cell disorder. Many of tumor development steps are processes regulated by Ca2+ dependent signaling pathways placed in tumor growth. Calcium channels, which can be blocked by pharmacological agents such as verapamil, are important in the regulation of intracellular Ca2+ homeostasis. The failure to stop cell cycle and to achieve pro- grammed cell death as the most important factors in AML or other types of cancers are considered to be the real cause of cancer. Our aim in this study was to investigate the effect of verapamil on apoptosis and cell cycle in AML cell line, HL-60, using flow cytometry. The effective dose of verapamil was determined as 50 mg / ml by MTT method, was applied to HL-60 cells and they were assessed for apoptosis and cell cycle. After 50 mg / ml of verapamil application, apoptotic cell ratio was found as 77.7% after 24 hours (p< 0.05). In cell cycle analysis, the ratio of diploid cells decreased in G1 phase and increased in S phase, and the ratio of aneuploid cells decreased in G1 phase (p< 0.05) and increased in S phase (p> 0.05) in verapamil-untreated group when compared to verapamil-treated group.