Yüksek yapılarda yenilikçi yaklaşımların araştırılması
Investigation of innovative approaches in high-rise buildings
  1. Tez No: 444447
  2. Yazar: ÖZGE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bazı kaynaklara göre“yenilik getirme”olarak da adlandırılan inovasyon, günümüzde çokça kullanılan terim olmasının yanı sıra, gelişmekte olan ülkeler için oldukça önem taşıyan bir kavramdır. İnovasyon; durağan, sonu olan ya da yalın bir kavram değildir. İnovasyon dinamiktir ve dünyada bugün rekabete ayak uydurabilmenin, farklı olabilmenin en güçlü anahtarıdır. Bugün birçok sektörün bilincinde olduğu inovasyon kavramı, önce inovasyonu yapan kişiyi/firmayı sonrasında işvereni ve bu şekilde büyüyerek toplumları ve ülkeyi etkilemektedir. Sonuç olarak da toplumda gelişme ve ülkede ekonomik büyüme sağlanmaktadır. Bir ülkenin kalkınmasını etkileyen en önemli parametre ekonomidir. Günümüzde ekonomiyi en çok etkileyen sektör ise yapı sektörüdür. İnşaat, mimarlık ve üretim sektörleri başta olmak üzere birçok sektörü etkileyen yapı sektörü için inovasyon yapmak, teknolojik yenilikler getirmek ve bunları geliştirmek büyük önem arz etmektedir. Yapı sektörü açısından, bir yapının tüm yaşam döngüsü boyunca ele alınabilecek ve her evresinde uygulanabilecek olan inovasyon kavramı, sektör paydaşları tarafından göz ardı edilmemelidir. İnovasyonlar teşvik edilmeli ve kullanılmalıdır. Bu bilinç ile sektöre, yeni malzeme, yeni yapım teknikleri, yeni bilgisayar sistemleri, yeni teknolojiler, yeni iletişim olanakları gibi sektör için önem arz edecek hususlarda birçok inovasyon kazandırılabilir.
Özet (Çeviri)
Besides being a frequently used concept today, innovation is a very important concept for developing countries. Innovation is not a static, finite or simple concept. Innovation is dynamic and is the strongest key to keeping up with competition in the world today. Many industries are aware of the concept of innovation today, which first influences the person/company making the innovation and then grows to influence societies and countries. As a result, development in society and economic growth in the country is achieved. The economy is the most important parameter in the development of a country. The building industry is the industry that has the highest effect on the economy today. It is very important to make innovations, introduce technological innovations and develop such industries for the building industry, which influences many industries, especially the construction, architecture and manufacture industries. The concept of innovation can consider in terms of the building industry throughout the lifecycle of a building and be implemented in all phases and should not be ignored by the industry stakeholders. Innovations should be encouraged and be used. Many innovations can be achieved for the industry with such awareness on many issues important to the industry such as new materials, new building techniques, new computer systems, new technologies and new communication means.