Cyclosporin A ve Digoksin'in sıçan langerhans adacığı beta hücresi üzerine etkilerinin ışık ve elektron mikroskobu düzeyinde incelenmesi
  1. Tez No: 44445
  2. Yazar: BÜLENT AHISHALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET: Bu çalışmada Cyclosporin-A'mn (Cy-A) tek başına ve digoksin ile birlikte tedavi dozlarında kullanıldığında sıçan pankreasında Langerhans adacığı B hücreleri üzerinde oluşturduğu etkiler ışık ve elektron mikroskobik düzeyde araştırıldı. Işık mikroskobuyla Cy-A uygulanan tüm gruplarda Langerhans adacıklarında Aldehyde-Fuchsin reaksiyonunun hafiflediği görüldü. B hücrelerinde PAS-negatif sitoplazmik vakuoller, piknotik nukleuslar ve kapillerlerde dilatasyon izlendi. Elekron mikroskobuyla B hücrelerinde degranülasyon, GER ve Golgi sisterna dılatasyonlan, vakuolizasyon ve mitokondri dejenerasyonları saptandı. İzlenen tüm bu morfolojik bozukluklar Cy-A'nın artan dozuna ve digoksin ilavesine bağlı olarak belirginleşti. Bu bulgular doğrultusunda digoksinin endokrin pankreasta Cy-A'nın toksik etkisini artırdığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
15 SUMMARY In this study, we evaluated the effects of the therapeutic doses of Cyclosporin A (Cy-A) alone and in combination with digoxin on the morphology of B cells in the islets of rat pancreas using light and electron microscopy. By light microscopy we observed deterioration of Aldehyte-Fuchsin reaction on islets of Langerhans in all Cy-A treated groups. PAS-negative cytoplasmic vacuolizations and pycnosis of nuclei of B cells and capillary dilatations were noted on PAS-stained sections. Electron microscopy revealed cytoplasmic degranulation, sisternal dilatation of both GER and Golgi complex, vacuolization, and degeneration of mitochondria in B cells of rats treated with Cy-A. All these morphological alterations increased gradually in a dose dependent manner for Cy-A and also secondary to digoxin combination. In view of these findings we concluded that digoxin increase the toxic effects of Cy-A on B cell morphology in the rat pancreas.