A vitamininin normal ve aşırı dozlarının anne ve embriyon karaciğer parankim dokusunda oluşturduğu değişikliklerin karşılaştırmalı olarak yapısal düzeyde incelenmesi
Comparative investigation of changes at structural level on parechymal tissue of liver of mother and embryo because of excessive and normal doses of vitamin A
- Tez No: 44444
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
89 VII - ÖZET Bu çalışmada farelere gebeliğin 8. gününden 11. gününe kadar tek doz 0.0002mg, 0.0006mg, 0.0012mg A vitamini verilmiştir. Gebeliğin 17. gününde anne ve fötüs karaciğerleri çıkarılarak ışık ve elektron mikroskobunda incelenmiştir. 0.0002mg A vitamini anne ve fötüs karaciğer parankim hücrelerinde boş alanların oluşmasına neden olmuştur. Fötüs karaciğer parankim hücrelerinde bu alanların dışında bol miktarda ribozom bulunurken, annede irili ufaklı yağ damlacıkları saptanmıştır. Bu dozda anne ve fötüs hepatosit çekirdeğinin de dejenere olduğu belirlenmiştir. 0.0006mg A vitamini uygulanan grupta özellikle anne hepatosit sitoplazmasında boş alanların daha da yaygınlaştığı görülmüştür. Bu doz hem fötüs hem de anne hepatosit mitokondriyonlarını etkilemiş ve yapılarım bozmuştur. 0.00 12mg A vitamini uygulanan grupta fötüs karaciğer parankim hücrelerinde yaygın bir vakualizasyon gözlenmiştir. Anne karaciğer parankim hücrelerinde sitoplazmamn büyük kısmım boş alanlar doldurmuştur. Bu dozda anne ve fötüs mitokondriyonlarının yapısı bozulmuştur. Bu çalışmada kullanılan A vitamini dozları anne ve fötüs karaciğerine toksik bulunmuştur. A vitamini anne ve fötüs karaciğer parankim hücrelerini değişikliğe uğratmış, mitokondriyonların da yapısını bozmuştur.
Özet (Çeviri)
90 VIII - SUMMARY In this study vitamin A was given in single dose of 0.0002mg, 0.0006mg and 0.001 2mg to mice on the days 8-11 of gestation. At the 17^ day of gestation fetus and mother livers excised and observed under the light and electron microscope. 0.0002mg dose of vitamin A caused the formation of empty zone in the hepatic parenchymal cells of fetus and mother. In addition, it was observed that lots of ribosome exist in parenchymal cells of fetus liver and, some lipid droplets exist in parenchymal cells of mother. Also, degeneration were observed in both fetus and mother nucleus of hepatocyte. In the experimental group which was given 0.0006mg dose of vitamin A, it was observed that number of empty zone increased. Also, mitochondria of hepatocyte of mother and fetus effected and their structure were degenerated. In the experimental group which was given 0.0012mg dose of vitamin A, lots of vacuolization observed in the parenchymal cells of fetus and, lots of empty zone spread in the parenchymal cells of mother. Degeneration observed in the structure of mitochondria of fetus and mother. In this study, it was observed that vitamin A has toxic effect on liver of fetus and mother. Also, vitamin A changed structure of parenchymal cells of liver, besides, their mitochondria were degenerated.