Artırılmış gerçeklik teknolojisinin iç mekân tasarım sürecinde kullanılması
The utilization of augmented reality technology within the interior design process
- Tez No: 444452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilimsel gelişmeler, insan yaşam konforu üzerinde olumlu etkiye sahip olan yeni teknolojilerin keşfedilmesine neden olmuştur. Bu teknolojilerden birisi de çalışmanın odağında bulunan Artırılmış Gerçeklik (AG) teknolojisidir. AG teknolojisi, gerçek ve sanalın karışımı olan bir yaklaşımı ifade etmektedir. Gerçek bir mekân veya nesne ile sanal objenin aynı platformda birleştirilmesi esasına dayanan AG, bu yolla kullanıcının etkileşime girdiği nesne hakkında daha fazla bilgi almasını hedeflemektedir. AG uygulamaları günümüzde, mobil akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından deneyimlenebilmektedir. Ayrıca AG teknolojisi eğitim, sağlık, onarım, mimari, eğlence ve reklam gibi pek çok farklı sektörde profesyonel uygulamalar aracılığı ile kullanılmaktadır. Bu çalışmada, AG teknolojisinin iç mekân tasarım sürecine olası katkısı ve gelecekte mekân kavramı üzerindeki potansiyel etkisinin tartışılması hedeflenmiştir. Bu amaçla konuyla ilgili literatür taraması yapılmış, iç mekan odaklı geliştirilen bazı uygulamalar incelenmiştir. Gelecekte, iç mekân tasarımcısı ve kullanıcısı ekseninde güçlü bir etkisi olacağı düşünülen AG, mekân kavramının teknoloji eşliğinde dönüşümüne katkı sağlayacak yeni bir teknik ve strateji olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Scientific developments have triggered bleeding-edge technologies that have positive effect on the life-quality of human-beings. One of these technologies is named as Augmented Reality (AR) which also the thesis has focused on. The AR technology is defined as the mixture of reality and virtuality. The AR technology that based on the combination of real space and/or object along with the virtual object within the same platform, has aimed at getting more information for the interactive users about the objects interacted with. The AR technology has been experienced by a wide range of users by using the smart-device applications. The AR technologies are also used for wide-range of sectors like health, education, architecture, entertainment and advertisement by using the above-mentioned applications. This thesis has focused on the possible contribution of AR technologies for the interior design process and potential effect for the future space concepts. In accordance with this purpose; the literature review has been made, the applications focused on interior design has been examined. In future; The AR technologies, to be deemed as having strong effect within the framework of interior designer and user, are evaluated as a new technique and strategy that will make a significant contribution to the transformation of space concept in line with the developing technologies.