Mekan algısı ve koku: kokunun mekan tasarımına potansiyel katkıları
Space perception and scent: potential contributions of scent to space design
- Tez No: 444451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM BEDÜK TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, mekân algısı ve tasarımında pek de yaygın olarak kullanılmayan, yok edilmeye çalışılan ya da maskelenen 'koku' olgusunun önemini keşfederek, iç mekan tasarımlarında yeni perspektifler oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma dâhilinde, insanın çevresini algılamada kullandığı duyuların (görme, işitme, koklama, dokunma, tat alma) mekan algısı kapsamında analizi ve yapılan araştırma sonuçlarına göre koku alma duyusunun mekan tasarımına neden dahil edilmesi gerektiğinin tartışılması hedeflenmektedir. Mekan algısında insanların koku tercihleri ve kokunun kullanıcılarda bıraktığı etkiler şimdiye kadar yeterince üzerinde durulmamış bir konudur. Halbuki koku duyusunun diğer duyuların hafızasından daha kuvvetli bir hafızasının olduğu bilinmektedir. Göze veya kulağa hitap eden uyaranların unutulması ya da birbirine karıştırılması olasılığı yüksek iken, koku duyusu ile alınan uyaranların, özellikle herhangi bir olayla birlikte hafızaya kaydedildiğinde unutulması çok zor, hatırlanması ise kolaydır. Koku tasarımı ve kokunun mekânda bilinçli olarak kullanımının, mekanların estetik kalitesini ve anlamını değiştirirken, buna bağlı olarak kullanım sıklığını, mekanın akılda kalıcılığını veya o mekanda deneyimlenen anların akılda kalıcılığını da etkileyeceği düşünülmektedir. Bu çalışma, mevcut mekân tasarımlarında kullanılan 'görsellik' merkezli yaklaşımı sorgulayarak tasarım ve mekân algısına yeni bakış açıları önerebilmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to create new perspectives in interior space design by exploring the significance of 'scent' which is not commonly used in space perception and design, while trying to be removed or masked. In this study, analysis of senses within the space perception, that people perceive their environments with(sight, hearing, smell, taste, touch)will be done, and it is aimed to discuss on which stage the olfactory sense should be added into space design. Scent preferences of people in space perception and effects of scent on users is an unheard topic so far. However, it is known that olfactory sense has a stronger memory than other senses' memories. When the percentage of forgetting or mixing visual and audial situmuli is higher, olfactory situmuli; especially if it was recorded to memory with an event, it is very hard to forget, and quite easy to remember. It is thought that scent design and conscious use of scent in space will affect frequency of use, making space memorable or making memories memorable experienced in that space; while it changes aesthetic quality and meaning of spaces. This study aims to suggest new way of thinking to query 'visuality' centered approach in existent space designs.