Muhafazakâr siyasetin temel ilkeleri üzerinden Türkiye muhafazakârlığının kentsel politikalar deneyimi
Urban policies experience of the conservatism in Turkey in terms of the main principles of conservati̇ve politics
  1. Tez No: 444453
  2. Yazar: MEHMET FEYZİ NİLÜFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBATUR ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Muhafazakâr Siyasetin Temel İlkeleri Üzerinden Türkiye Muhafazakârlığının Kentsel Politikalar Deneyimi isimli bu çalışma; Türkiye'deki muhafazakârlık araştırmalarında yeteri kadar yer bulmamış olan, muhafazakârlığın temel ilkeleri bütününde, AKP'yi kent politikaları üzerinden incelemektedir. Çalışmanın amacı muhafazakâr ideolojinin düşünsel arka planının oluşturan; devrim-değişim, gelenek-tarih, birey-aile-toplum, din, mülkiyet, devlet-otorite ve mekan üzerinden tanımlayarak Türk modernleşme sürecinde başlayan Türk muhafazakarlığın günümüz temsilcilerinin ne kadar muhafazakar olduğunun araştırılmasıdır. Bunu için AKP politikaları incelenmiş, özelde ise kent politikaları üzerinden alınarak AKP'nin muhafazakârlığı tartışılmıştır. Bu tartışmalar doğrultusunda AKP'nin Kemalist ideolojinin toplumsal mühendisliğine karşı bir duruşu ileri sürmesine rağmen, resmi ideolojinin devamlığı içerisinde tek lider kültünden ve ortak bir iyiye ulaşma prensibinden taviz vermediği görülmektedir. AKP'nin toplumsal tahayyülü devletin modernleştirici yüzünün farklı bir yansıması olması sebebiyle AKP'nin muhafazakâr olmadığı görülmektedir.“Muasır medeniyetlere ulaşma”arzusundaki temel dönüşümün kentlere müdahaleden geçtiği görülmektedir. Kentlerdeki bu dönüşümün toplumsal sorunları gidermeyip daha da derinleştirmektedir. Devletin katılımdan uzak, toplumsal sorunları dış mihrak, ekonomik sorunlara indirgemesi ve çözüm arayışındaki seslerin baskıcı bir şekilde susturulması; Kemalist ideolojinin muhafazakâr yansıması olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses urban policies of AKP government by focusing on basic principles of conservatism which is not studied in conservatism studies in Turkey yet. The aim of this study is to analyze conservativeness of recent delegates of Turkish conservatism, which has occurred during modernization process. In doing so, Turkish Conservatism, which forms the ideological background of conservatism, is defined through revolution-alteration, tradition-history, individual-family-society, religion, land-ownership, state-authority and space. In this content, policies of AKP government are searched and conservativeness of AKP is discussed upon urban policies. In the light of these discussions, it can be seen that AKP take a firm stand on its principles of“one-leader culture”and achieving to common good while standing against societal approaches of Kemalist ideology. Because of the fact that, societal apprehension of AKP is a reflection of modernization policies of state and a continuation of formal ideology, AKP is stated as not being conservative.