Evrensel tasarım ve sürdürülebilirlik kavramlarının Braun prize ödülleri üzerinden analizi
A study on universal design and sustainability: Analysis of the Braun prize awards
  1. Tez No: 444455
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA DOLAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE MELTEM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, son dönemlerde sıkça duyduğumuz kaliteli yaşam, inovasyon gibi kavramlara eşlik eden evrensel tasarım ve sürdürülebilirlik kavramları ara kesitinde uluslararası bir tasarım yarışması olan Braun Prize örneği ele alınarak; ödül alan ve finale kalan ürünler üzerinden bu iki tasarım yaklaşımının endüstriyel ürün tasarımındaki kullanımı irdelenmiştir. Çalışma kapsamında tasarlanmış yaratıcı çözümlere erişebilme imkanı tanıyarak tasarım farkındalığı yaratan yarışmaların endüstriyel ürün tasarımındaki önemine değinilmiş, çeşitli tasarım yaklaşımları arasında güncelliğini koruyan evrensel tasarım ve sürdürülebilirlik kavramlarının birlikteliği tartışılmıştır. Literatür araştırmasında kavramların tarihsel gelişim süreci, kavramları oluşturan prensipler ve bu prensiplere eklenen güncel yaklaşımlar örnekler üzerinden ele alınmış; bu bilgiler doğrultusunda bir kontrol listesi oluşturularak 2001-2015 yılları arasında Braun Prize ödülü alan ve finale kalan ürünler analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda kavramları oluşturan hangi ilkelerin öne çıktığı, bu ilkelerin yıllara göre artış ve azalışları ile ürün gruplarına göre kullanım alanları belirlenerek çalışma sonlandırılmıştır. Şimdiye kadar endüstriyel tasarım disiplini içerisinde sadece evrensel tasarım kavramı ile sürdürülebilirliğin sosyal boyutu arasında ele alınan bu iki kavramın birlikteliğinin, çevre dostu yaklaşımlar bağlamında incelenmesi dünyanın değişen demografisine paralel olarak ortaya çıkan iklim sorunlarının çözümüne katkı sağlayabilecek sonuçlar doğurması açısından yapılmış bir analiz çalışması olması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research discusses universal design and sustainability in industrial product design by investigating the international design competition Braun Prize winners and finalists with the lately trending notions such as quality living and innovation It is mentioned in this research that design competitions have several impacts such as increasing the opportunity to reach creative design solutions and raising awareness about design. Universal design and sustainability are discussed under various design approaches. Chronological progress and main principles of Universal Design and Sustainability along with the recent approaches are investigated in literature review, regarding to these a control list is made to analyze the winners and finalists of Braun Prize between the years of 2001 and 2015. Analyses are interpreted and increases along with decreases in the use of prominent principals are specified. This research has the importance of being an analysis study to offer solutions to climatic problems parallel to the changing demography around the globe by investigating universal design and sustainability along with eco-friendly approaches under industrial design discipline.