Cam malzemenin günümüz lüks konut iç mekanında kullanımının incelenmesi
Investigation of glass material usage as a part of luxury residential interior
- Tez No: 444459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günlük hayatımızda kullanılan en eski malzemelerden biri olan cam, saydamlık ve işlenebilirlik özellikleri ile iç mekan kurgulamada hep önemli bir yeri olmuştur. Yıllar içerisinde gelişen yapım teknikleri ve teknoloji sonucunda, kullanıcı gereksinimlerinden biri olmaktan çıkıp, estetik kaygılara cevap veren bir malzeme haline gelmiştir. Camın katkı sağladığı veya sadece camdan oluşan tasarımlara her çeşit binada rastlanmıştır. Malzeme yapısının tanınması, gördüğü ikincil işlemler sayesinde hem dayanıklı, hem de görsellik etkisinin yaratılabileceği tasarımlara ilham olmuştur. Bölücü duvar, kapı, pencere, sirkülasyon elemanı gibi yapıyı oluşturan ve donatan tüm elemanların cam kullanarak yapımı günümüzde artık mümkündür. Bu elemanlarda gerek yönlendirmede, gerek gerekli konfor koşullarını sağlamada, gerekse verilmek istenen mesaj anlamında, camın sunduğu tüm imkanlar kullanılmıştır. Bu çalışmada; cam malzemenin konut iç mekanındaki farklı kullanımları incelenmiştir. İnceleme, bölücü duvar, mobilya, aydınlatma, aksesuar, pencere ve kapı, tavan ve döşeme ve sirkülasyon elemanları başlıkları altında yapılmıştır. Çalışma sırasında literatür çalışmaları yapılmış, çeşitli tasarımcıların cam malzeme kullanımı hakkındaki konferansı dinlenilmiş, cam yapım teknikleri canlı olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass, one of the oldest materials in our daily life, takes an important place on interior construction due to its transparent and processability features. As a result of developing manufacturing techniques and technology in years, except end-user needs, glass became part of interior architecture characteristic that answers aesthetics concerns. One can easily come across designs that glass contributed or consisting merely glass. By knowing material structure, through secondary processes, glass has been a source of inspiration for durable and visually impactful designs. Nowadays, it is possible to manufacture construction elements such as partition wall, door, window, circulation elements other units by using glass. Advantages of glass were benefited through building elements as guide signs, or to provide required comfort conditions. In this study, different indoor usage of glass material is investigated. This investigation covers partition walls, furniture, lighting, accessories, window and door, ceiling and floor and circulation elements as subtopics. During this study literature review has been made, conferences of designers who use glass materials were attended and made interviews, also glass manufacturing techniques were watched live in place.