Ahşap yat tasarımında iç mekan düzenleme kriterleri
Interior setting criteria for yacht design
  1. Tez No: 444460
  2. Yazar: DERYA KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye yat üretim sektöründe dünya sıralamasında özellikle son yıllarda en üst seviyelere gelmiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri kaliteli malzeme kullanımı ve ucuz işçiliktir. Yat üretim malzemelerinden biri olan ahşap malzeme de ülkemizde en çok tercih edilen ve uygulanan malzemelerden biridir. Yaygın bulunması ve işçilik kökenlerinin çok eskilere dayanması bu konudaki ustalık anlayışını ileriye taşımıştır. Ahşap malzeme kalitesi olarak Türkiye dünyanın sayılı ahşap yat üreticilerinden olma yolundadır. Birçok yerli ve yabancı firma tasarımlarını ülkemiz topraklarındaki yat üretim merkezlerinde hayata geçirmektedir. Yatlar keyif ve dinlenme gibi sosyal ve turizm amaçlarıyla kullanılır. Kullanıcı ve kullanım amacı doğrultusunda konforlu ve fonksiyonel mekanlar yaratmak iç mekan tasarımcısının görevidir. Ancak bu tasarım sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyip sonlandırılabilmesi için tasarımcı fiziksel şartları, teknede yer alan tüm sistemlerin çalışma prensiplerini, ilgili denetim kuruluşlarının koyduğu kuralları kavramış olmalıdır. Bu araştırma, ülkemizde var olan ahşap yat imalatçılığının önemini vurgulamak, su üzerinde yaşayan mekan olan ahşap yatların tasarım aşamalarını incelemek ve iç mekan biçimlenişinde ahşap malzemenin kullanımı ve kriterleri ile ilgili olarak iç mimarların rolünü ve disiplinlerarası kurgusunu analiz altına almaktadır. Tezin birinci bölümünde; yatlar ile ilgili kısa bilgilere yer verilmiştir. Yatların tarihçesi, yatların tasarım süreçleri ve tasarımcıların diğer disiplinlerle ilişkisi anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde; yat tasarım sürecinde günümüzde kullanılan malzeme türleri mercek altına alınmıştır. Üçüncü bölümde ise yat tasarımında kullanılan ahşap malzemenin özellikleri incelenmiş, mekan biçimlenişinde malzeme detayları ve türleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise Türkiye'deki ahşap yat imalathaneleri incelenmiş, Türkiye'nin ahşap yat üretimindeki yeri ve dünya sektöründeki payı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the last years, Turkey has reached the best standard in the world ranking of yacht production sector. One of the most important reasons of this situation is related to the use of quality materials and cheap labor. Wooden material being one of the yacht construction materials is the most preferred and used one in our country. The fact that it is easily found and that the origins of its craftsmanship date back to ancient times have taken the perception of mastery a step further. Regarding the wooden material quality, Turkey has been developing to be one of the special producers. Many local and foreign companies construct their designs in the yacht construction centers in our country. Yachts are used for social and tourism purposes such as entertainment and relaxation. It is the interior designer's duty to create comfortable and functional places depending on the users' preferences and the intended purpose. However, the designer should comprehend the physical conditions, the operating principles of all the systems in the yacht, the rules and regulations set by the responsible inspection institutions in order to have the design process progress and finish in good conditions. The purpose of this thesis is to lay emphasis on the existing wooden yacht construction in our country, to inspect the designing stages of wooden yachts which are the living places on water and to analyze the role of interior designers and interdisciplinary construct about the use and the criteria of wooden material in interior design In the first part of the dissertation, there is some information about yachts. The history of yachts, the process of yacht design and designers' relationship with other disciplines are also mentioned. In the second part, kinds of material used in today's yacht design process are analyzed. In the third part, the qualities of the material used in yacht design is analyzed, the details and the kinds of materials used in interior design are searched. In the fourth part, the wooden yacht factories in Turkey are studied and Turkey's place in wooden yacht construction and its share in the world is analyzed.