Gaziantep konut mutfaklarında kültür - iç mekan etkileşimi ve gelenekselden moderne analitik değerlendirme ışığında yerleşim önerileri
Culture-interior interaction in gaziantep residential kitchen and layout suggestions in the light of the analytical evaluation from traditional to modern
  1. Tez No: 444478
  2. Yazar: EBRU YAZGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanoğlunun en temel gereksinimlerinden olan yeme- içme ihtiyacının karşılandığı bir mekan olarak mutfak, geçmişten günümüze gelen süreç içerisinde değişen ihtiyaçları karşılayabilmek üzere konutlardaki önemini korumaktadır. Mutfaklar, konutta yaşayanların gün boyunca en çok zaman geçirdiği ve en yoğun çalıştığı mekanlardır. Günümüz yaşam koşullarının zaman sorununu ortaya çıkarması ile mutfaklardaki işlevselliğin insan hayatındaki önemi daha da artmaktadır. Bu önem doğrultusunda mekan tasarımında, kullanıcı alışkanlıklarını belirleyen kültürel ve sosyal yapının doğru tespit edilerek tasarım kararlarının verilmesi ve işlevsel çözümler üretilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, mutfak mekanı kullanımının yöresel kültürün etkilerine göre farklılaşması sonucu tasarımcının mutfak mekanı tasarımına bu doğrultuda yaklaşması gerekliliğini ortaya koymaktır. Konunun Gaziantep konut mutfakları üzerinden incelenmesinin nedeni, Gaziantep'in sahip olduğu geleneksel mutfak kültürünün zenginliğidir. Tez kapsamında kültür-iç mekan etkileşimi incelenmiş olup, ardından, Gaziantep konut mutfaklarının gelenekselden moderne uzanan süreçteki değişimi analitik değerlendirme ışığında aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Gaziantep'teki modern konut mutfaklarının geleneksel mutfak kültürü bağlamında yorumlanması yapılmış ve yerleşim önerileri sunulmuştur. Bu önerilerle, yeni üretilecek konutlarda mutfak tasarımı yapılırken, mekan çözümlerinin kültür-iç mekan etkileşimi doğrultusunda sağlanması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The kitchen as a venue that mankind's most basic requirements are met the need to eat and drink, protects the importance to meet the varying needs in residences in process from past to the present. Kitchens, are places that people living in residence the most intense of their life and work during the day. The functionality in kitchens of importance of human life is increased further with today living conditions figure out the time problem. According to this importance, in the design of the space, the cultural and social structure that determines the user habits and identified design decisions, and functional solutions must be produced. The aim of this study is to reveal the necessity to approach to kitchen design as a result of differentation of using kitchen space according to the effects of regional culture. The reason about the issue through examination of Gaziantep residential kitchen is a wealth of Gaziantep's traditional culinary. Gaziantep has a wealth of traditional culture. The scope of the thesis, the interaction of culture and interior examined, then, it was transferred the mutation of Gaziantep residence kitchens in process from traditional to modern in light of the analytical evaluation. As a result of the study, it was made interpretation of modern residence kitchens in Gaziantep in the context of traditional culinary and it was provided layout suggestions. With these suggestions it was highlighted that the necessity of space solutions which ensuring according to culture-interior interaction while designing kitchen in new residences.