Konut sorunun çözümünde yerel yönetimlerin rolü: Gaziantep örneği
The role of local governments in solution of the housing problem: The example of Gaziantep
- Tez No: 943610
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Siyasal Bilimler, Public Administration, Architecture, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Barınma insanın her daim bir ihtiyacı olmuştur. Bundan dolayı insanoğlu bu ihtiyacını karşılamak için barınaklar yapmıştır. Bu insanın bir ihtiyacıdır ve organiktir. Peki insan bu ihtiyacını giderirken nelere dikkat etmiştir, kriterleri ne olmuştur? Barınma ihtiyacını giderirken birden çok ölçütü mevcut olan insanoğlunun bir arada yaşamanın sonucunda barınaklarını yakın yerlere yapmıştır. Bu noktada bir şehri oluşturmuştur, tarihin ilerleyen zamanlarında artan nüfus içinde gerek ekonomik gerek sosyal sorunlar nedeniyle barınaklarını yapmaları güçleşmiştir, bu sorun öylesine büyümüştür ki yerel sorun halinden çıkıp bir merkezi sorun halini almıştır. Bazen merkez yönetim, vatandaşların barınaklarını yapmalarında etkisi olmamış bazen barınağını yapan vatandaşlara yardım etmiş bazen de yardımları ya yetersiz ya hiç ulaşmamıştır. Tarihin belirli dönemlerinde karşı karşıya kalınan konut sorunu tamamen çözülememiştir ve hala güncelliğini korumaktadır. Bununla birlikte farklı yasal yollarla bu sorunu aşmak için kanun, mevzuatlar ve yönetmelikler oluşturulmuş yer yer çözüm olurken yer yer sorunu daha da büyütmüştür. Türkiye'de özellikle son elli yıl içinde kalkınmaya bağlı olarak konut sorununu daha da arttırmaktadır. Türkiye'nin kalkınmasına paralel olarak Gaziantep'te de bu sorun artmaktadır, özellikle son yirmi yıldır sanayileşmeye bağlı olarak büyük atılımlara şahit olduğumuz Gaziantep'te nüfusun artması konut ihtiyacı artmış, Asrın Felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat Depremlerinde de büyük yara almıştır. Mevcut nüfusun fazlalığı ve yaşanan doğal afet nedeniyle Gaziantep'te konut sorunu artmaktadır. Bu konuda yerel yönetimlerin bu soruna yani konut sorununda rolü ne denli mevcuttur? Getirdiği veya getireceği çözümleri, alınan kararların negatif ve pozitif etkileri nelerdir? Bu çözüm tedbirlerinin ilerisi için alınacak kararları nasıl şekillendirdiği çok önemlidir. İşte bu çalışma, Gaziantep'teki konut sorunu ve ilgili konut mevzuatlarına ilişkin yaklaşımlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Housing has always been a fundamental need for humans. Consequently, humanity has constructed shelters to meet this need. This is an organic requirement of humans. When addressing this need, what factors have people considered and what criteria have they followed? As people have met their housing needs, they have generally built shelters in close proximity to each other, leading to the formation of cities. Over time, as populations increased and economic and social issues arose, the construction of shelters became more challenging. These issues grew to the point where they transformed from local problems to central concerns.Sometimes, central governments have had no impact on the construction of shelters by their citizens, while at other times they have provided assistance. However, this help has sometimes been insufficient or entirely absent. Thus, this problem has persisted throughout history and remains relevant today. Various legal measures, regulations, and policies have been established to overcome this problem, with varying degrees of success—some have provided solutions, while others have exacerbated the issue. In contemporary Turkey, especially over the past fifty years, the issue of housing has worsened due to development. In parallel with Turkey's development, Gaziantep has also experienced an increase in this issue, particularly in the past twenty years with the surge in industrialization. The recent“Century's Disaster,”the February 6 earthquakes, has also severely impacted Gaziantep. The high population and natural disasters have exacerbated the housing problem in Gaziantep. In this context, what role do local governments play in addressing the housing problem? What are the positive and negative impacts of their solutions and decisions? How do these solutions and decisions shape future actions? This study aims to explore the housing problem in Gaziantep and the related housing regulations, focusing on the approaches and strategies involved.