Erişkin sıçan testisindeki parakrin etkileşimlerinin değişik deneysel yöntemlerle araştırılması
The Research of the paracrine interactions in adult rat testis by different experimental methods
  1. Tez No: 44450
  2. Yazar: DUYGU KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERGİN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Erişkin sıçanların testisindeki hücresel etkileşimler morfolojik olarak araştırıldı. Üç ana grup oluşturularak yapılan çalışmada, birinci ana grupta tek doz Ethane 1,2- Dimethane Sulphonate'ın (EDS) etkileri 1, 2, 3, 7, 14 ve 28 günlük periyodlarla saptandı. Bu grupların kontrolleri Dimethyl Sulphoxide (DMSO) enjeksiyonuyla gerçekleştirildi. EDS'nin Leydig hücrelerini spesifik olarak harabedici etkisi EDS sonrası 3. gün açığa çıkarken, 7. gün tubuler dejenerasyon belirginleşti. 14. günden itibaren Leydig hücreleri rejenere olurken tubuler görünüm de düzelerek 28. gün tubuller ve interstisyum kontrole yakın bir görünüm aldı. Ayrıca deneysel unilateral kriptorşidizm (UNİKR) oluşturulan gruplar 7, 14 ve 28 gün sonra dekapite edildi. Bu gruplarda tubuler dejenerasyon zamana bağlı olarak atrofiye kadar ilerlerken, interstisyumda Leydig hücrelerinin hiperplaziye olduğu görüldü. İkinci ana grupta akut ve kronik hCG enjeksiyonlarıyla birlikte EDS enjeksiyonları yapıldı. Kronik hCG uygulamasının testisi EDS 'in etkilerinden koruduğu anlaşıldı, fakat akut hCG enjeksiyonunda bir koruma görülmedi. Üçüncü ana grupta, EDS + UNİKR uygulamasında Leydig hücrelerinin rejenerasyonunun geciktiği ve tubuler dejenerasyonun ilerlediği saptandı. hCG + UNİKR uygulanan gruplarda ise tubuler ve interstisyel görünüm UNİKR gruplarıyla benzerlik gösteriyordu. Sonuçta, tek başına gonadotropin uygulamasının testiste hücresel proliferasyon ve farklılaşma için yeterli olmadığı ve lokal faktörlerin de bu işleyişte çok önemli roller oynadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cellular interactions were researched morphologically in testes of adult rats. The study has been conducted as three main groups, in the first of them the effects of single dose of Ethane 1,2-Dimethane Sulphonate (EDS) was detected with the periods of 1, 2, 3,7, 14 and 28 days. The controls of these groups was made by injections of Dimethyl Sulphoxide (DMSO). While selective destructive effect of EDS on Leydig cells was seen on day 3, tubular degeneration predominated on day 7. Beginning with the day 14, while Leydig cells has been regenerated, tubular appearance has been restored, and tubular and interstitial appearance was similar to controls. Apart from this, the group that induced experimental unilateral cryptorchidism (UNIKR) was decapited on days 7, 14, and 28. In these groups tubular degeneration has been advanced till atrophy, while Leydig cells were seen to be hyperplasied. In the second main group acute and chronic hCG was administered with EDS injections. It was found that chronic EDS administration protected testes against the effects of EDS, but in acute hCG injection no protection was seen. In the third main group in EDS + UNIKR induction it was detected that Leydig cell regeneration was delayed and tubular degeneration was advanced. In groups that induced hCG + UNIKR, tubular and interstitial appearance was similar to those seen in UNIKR groups. In conclusion, it was found that gonadotrophin administration alone is not enough for cellular proliferation and differantiation in testis, and local factors also play important roles in this process.