EEG tabanlı duygu kestirim uygulamaları için kaotik analiz ile öznitelik seçme
Feature selection for EEG based emotion prediction applications through chaotic analysis
- Tez No: 444497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ MELİH SARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Elektroensefalografi (EEG) tabanlı duygu kestirimi hızla gelişmekte olan bir alandır. Bu çalışmada, insan duygularının beyin sinyallerinde meydana getirdiği değişiklikler EEG kayıtları üzerinden belirlenerek, duygu kestirim uygulamalarında kaotik analizin uygulanabilirliği araştırılarak irdelenmiştir. Çalışmada, mutluluk, üzüntü ve korku duygularını harekete geçirebilecek uluslar arası etkili resim sistemi (IAPS-International Affective Pictures System)'den seçilen 30 resim içeren bir sunum hazırladık. Çalışmada, 12 erkek ve 8 kadından oluşan 20 kişilik bir gurup, gönüllü olarak yeralmıştır. EEG sinyallerini resim-indüksiyon ortamında elde edebilmek için, mutluluk, üzüntü ve korku duygularını uyandırabilecek toplamda 30 resim çalışmaya gönüllü olarak katılan deneklere peşi sıra gösterilmiştir. EEG kayıtlarından elde edilen veriler, MATLAB program yardımıyla kaotik analiz yapılarak Maksimum Lyapunov Üsteli ve Korelâsyon Boyutu olmak üzere iki farklı öznitelik elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electroencephalogram (EEG)-based emotion recognition is a rapidly growing field. This paper presents a research study on identifying the changes caused by human emotions in brain signals through EEG records and further examines the availability of chaotic analysis for emotion prediction applications. We designed an efficient presentation including 30 pictures from International Affective Picture System (IAPS) which could stimulate the emotions of happiness, sadness and fear. A group of 20 persons consisting of 12 males and 8 females took place in our research study as subjects voluntarily. In order to acquire the EEG signals under picture induction environment, a total of 30 pictures that might reveal the feelings of happiness, sadness and fear were shown to the volunteer subjects that participated in the study voluntarily. Data acquired from EEG records were analyzed by using chaotic analysis through MATLAB program and two different attributes consisting of“Largest Lyapunov Exponent (LLE)”and“Correlation Dimension”were obtained.