Dumlupınar Üniversitesi Göleti'nden yakalanan Carassius gibelio (Gümüşi havuz balığı) ve Cyprinus carpio (Aynalı sazan) türü balıkların hemogram değerlerinin incelenmesi
Study of the hemogram values of Carassius gibelio (Silver crucian carp) and Cyprinus carpio (Mirror carp) caught from the Lake of Dumlupınar University
  1. Tez No: 444498
  2. Yazar: RUKİYE TABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZİM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Dumlupınar Üniversitesi Göleti'nden yakalanan Carassius gibelio (Gümüşi Havuz Balığı) ve Cyprinus carpio (Aynalı Sazan) türü balıkların doğal ortam ile laboratuvar ortamında yaşayan bireylerinin eritrosit sayısı (RBC), hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortalama eritrosit hemoglobini (MCH), ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), lökosit sayısı (WBC), trombosit sayısı (PLT), ortalama eritrosit dağılım genişliği (RDW), ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit dağılım genişliği (PDW), platokrit (PCT) değerleri karşılaştırılmıştır. DPÜ Göleti'nde yaşayan ve laboratuvar ortamında 22 oC' de tutulan C. carpio türünün WBC, MCV, MCH, MCHC değerlerinin C. gibelio türünden daha düşük; RBC, Hb, Hct, RDW değerlerinin ise daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Doğal ortamda yaşayan C.
Özet (Çeviri)
In this study, red blood cell count (RBC), hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct), mean corpuscular volume (MCV), mean corpuscular hemoglobin (MCH), mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC), leukocyte count (WBC) , platelet count (PLT), red cell distribution width (RDW), mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), platokrit (PCT) values of Carassius gibelio (Silver crucian carp) and Cyprinus carpio (Mirror carp) species of individual fish captured in the Dumlupınar University lake living in the natural and laboratory environment were compared. It is detected that the WBC , MCV, MCH , MCHC values of C. carpio species were lower and RBC, Hb, Hct, RDW values were higher than C. gibelio species living in the DPU lake and held in the laboratory at 22 oC (p < 0.001, p < 0.05). The RBC and Hct values of C. gibelio individuals taken from the natural environment were lower than the individuals held in laboratory and the MCH, MCHC, RDW and PLT values were detected as higher in the same comparable scheme (p0,05). It is detected that the PLT value of C.