Mühendislik fakültesi laboratuvarlarında risk değerlendirme çalışmaları
Risk assessment studies in engineering faculty laboratories
- Tez No: 444501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle her sene yalnızca ülkemizde değil Dünya'da da çok fazla insan can vermektedir. Geçmişten günümüze süregelen bu durum gerek alınan önlemlerin yetersizliği gerekse işçi haklarının yeterince önemsenmeyişi nedeniyle engellenememektedir. Son yıllarda alınan etkin önlemler sayesinde iş kazalarında azalma gözlenmektedir. Ancak gelişmiş ülkelerde bu önlemler daha fazla olurken az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok daha az olmaktadır. Gerekli önlemlerin alınmaması ile bir çok iş kazası ve iş göremez duruma gelen çalışanın ülke ekonomisine daha fazla zararı olmaktadır. Önlem alınarak çalışanların korunmasının sağlanması halinde ülke ekonomisinde oluşacak iş gücü ve iş günü kayıplarının önlenmesiyle büyük bir kazanım sağlanacaktır. Bu çalışmada, ülkemizin 2012 tarihinde 6331 sayılı yasa ile çalışan sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında her işyerinde yapılma zorunluluğu olan risk değerlendirmesi Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi laboratuarlarında kontrol listesi ve L - tipi matris metotları kullanılarak yapılmıştır. Risk değerlendirme metotlarına göre hazırlanan sorular ve değerlendirme tabloları7 bölüm ve 7 bölümün toplam 57 laboratuarlarında uygulanarak öncelikli değerlendirilmesi gereken riskler ve alınması gereken tedbirlerin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Belirlenen öncelikli risklerin önlenmesi için gerekli tedbirler alınarak, çalışanların minimum risk altında çalışmalarına yönelik önleyici çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca daha detaylı risk çalışması yapılması gereken yerlerin ve ileriye yönelik İSG çalışmalarının geliştirilmesi için bir temel veri altyapısı oluşturulmuştur. Her bölümün kendine özgü kullanılan bazı cihaz ve ekipmanlarının ayrıca değerlendirme ve önlem alınması gerekmektedir. Risk değerlendirme sonuçlarına göre her bölümde birçok riskler olduğu belirlenmiştir. Bu risklerin ortadan kaldırılması amacıyla da gerekli önlemlerin alınması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many people die not only in our country but also in the world due to occupational hazards and vocational diseases. This situation that has been ongoing since the past cannot be prevented due to the lack of the precautions taken as well as the fact that sufficient importance is not given to worker's rights. Occupational hazards have decreased significantly in number as a result of the effective precautions taken in recent years. However, whereas these precautions are more in developed countries, they are much less in developing or underdeveloped countries. Many occupational hazards that take place due to lack of precautions cause workers to become disabled thus resulting in more damage to the country economy. Significant gains can be acquired by taking the necessary precautions for protecting the workers thereby preventing loss of labor and work days. In this study, risk evaluation process which has become an obligation in our country with the law numbered 6331 dated 2012 for protecting the health of the workers and ensuring their safety that should be carried out at every workplace was carried out at the Anadolu University Faculty of Engineering laboratories via control list and L-type matrix methods. The questions and evaluation tables prepared in accordance with risk evaluation methods were carried out at a total of 57 laboratories in 7 departments thus aiming to put forth the risks as well as the precautions that should be taken. Required precautions for preventing the primary risks determined as such were taken after which preventive studies to ensure that employees work under minimum risk were carried out. In addition, a fundamental data infrastructure was prepared for carrying out a more detailed risk studies at required locations and to develop future OHS studies. Various devices and equipment specific to every department should be evaluated separately and relevant precautions should be taken. It has been determined according to risk evaluation results that there are many different risks in each department. It has also been determined that the necessary precautions should be taken to eliminate these risks.