Dikey eksenli çalışan pelet makinelerinde disk yayların kullanılması ve basınç regülasyonu
Utilizing disc springs in vertical axis operated pellet mills and pressure regulation
  1. Tez No: 444502
  2. Yazar: EBUBEKİR CAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde insanlığın enerji ihtiyacının karşılanmasında birincil olarak kullanılan yakıtlar fosil enerji kaynaklarıdır. Ancak bu rezervin gün geçtikçe azalması ve çevresel etkileri, insanları alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına artan bir hızda yöneltmektedir. Alternatif enerji kaynaklarından önemli birisi de biyokütledir. Biyokütlenin katı yakıt olarak kullanılabilmesi için hacimsel yoğunluğunun arttırılması gereklidir. Bunun için kullanılan en yaygın ve temel yöntem peletlemedir. Peletleme yönteminde, öğütülmüş biyokütle delikli bir kalıptan, üzerinde dönen ruloların yaptığı sıkıştırma basıncı ile çıkarıma zorlanır. Peletleme makinelerinde çalışma koşullarının değişkenliğinden kaynaklanan, basınç düzensizliği, aşırı yük altına girme ve tıkanma, kalıp/rulo deformasyonu gibi kullanım sorunları oluşmaktadır. Bu çalışmada peletleme makinelerine disk yaylar ilâve edilerek bu sorunun çözümü incelenmiştir. Çalışma kapsamında kullanılan, dikey eksende çalışan peletleme sistemine ilk durumda tek bir disk yay sonrasında paralel olarak iki disk yay ilâve edilmiştir. Her iki durumda disk yayların kuvvet-deformasyon, gerilme-deformasyon ilişkileri ve buna bağlı oluşan peletleme basınçları, disk yayların hesaplanmasında yaygın olarak kullanılan Almen-Laszlo hesaplaması ve sonlu elemanlar analizi yöntemleriyle tespit edilmiştir. Dış çapı 125 mm, iç çapı 71 mm, koni yüksekliği 2,9mm ve kalınlığı 8 mm olan disk yaylar peletleme makinesinde kullanılmıştır. Montajda koni yüksekliğinin 0,25 katı kadar deforme edilen disk yaylar, çalışma koşullarında koni yüksekliğinin en çok 0,75 katı kadar deforme olabileceği öngörülmüştür. Disk yayların pres rulolarına uyguladığı kuvvet üzerinden Hertz basınç değerleri hesaplamıştır. Tek disk yay kullanıldığı durumda ortalama peletleme basıncı yaklaşık 153-265 MPa, paralel iki disk yayda 222-390 MPa aralığında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Primary fuels used in meeting energy needs of humanity are fossil energy sources. However, decreasing reserve in time and environmental effects impel people alternative and renewable energy sources at an increasing rate. One of the important kind of alternative energy sources is biomass. Biomass needs to be volumetrically densified for solid fuel usage. Most common and basic technique used in this process is pelletizing. In pelletizing technique, ground biomass is extruded through a perforated die by the compression of rotating rollers on. Due to the instability of working conditions of pelletizing machines, operating issues as pressure irregularity, overloading, choking, and deformation of die/roller occur. In this study, solution of this problem is examined by integrating disc spring to pelletizing machines. Firstly a single disc spring, subsequently parallel stacked two disc springs are integrated to vertical axis operated pelletizing system used in this study. In both cases force-deformation, stress-deformation relations and accordingly resulting pelletizing pressures are determined utilizing commonly used Almen-Laszlo algorithm and finite element analysis methods. Disc springs with 125 mm outer diameter, 71 mm inner diameter, 2,9 mm cone height and 8mm thickness are utilized in the pelletizing machine. When mounting, disc springs are deformed 0,25 times as its cone height and expected to deform maximum 0,75 times as its cone height in working conditions. Hertz pressure values are calculated via forces applied to press rollers by disc springs. In the case a single disc spring used approximately 153-265 MPa, when parallel two springs used 222-390 Mpa interval of pelletizing pressure occurring determined.