Sermaye yapısının bankaların performansları üzerindeki etkisi: (Yemendeki banka sektöründen kanıtlarla )
The influence of capital structure on bank's performance : (Evidence from bank sector in Yemen)
  1. Tez No: 444516
  2. Yazar: MUSTAFA MOHAMMED HASAN ALI AL-WUSAABY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Yemen bankacılık sektörü banka performansı üzerine sermaye yapısının etkisi test etmiştir. Bağımlı değişken bankaların performansını (Özkaynak karlılığı – Aktif karlılığı)nı olarak temsil edip bağımsız değiken ise sermaye yapısını (Kısa Vadeli Borçların Özkaynaklara Oranı – Uzun Vadeli Borçların Özkaynaklara Oranı – Toplam Borçları Aktiflere Oranı – Toplam Borçları Özkaynağa Oranı)nı olarak temsil edilmiştir. 6 Ticari banka 2004-2012 dönem aralarında bir araştırma örneği olarak seçilmiştir. Bu araştırmada veriler analizi çoklu regresyon örneği aracılığıyla kullanılmıştır. Araştırma sonuçları , bağımsız değişkenler (Toplam Borçları Aktiflere Oranı - Uzun Vadeli Borçların Özkaynaklara Oranı) ve bağımlı değişkenler tarafından temsil edilen bankaların performansı (Aktif karlılığı – Özkaynak karlılığı) arasında pozitif korelasyon ilişkisi bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca , bağımsız değişken (Kısa Vadeli Borçların Özkaynaklara Oranı) ve bağımlı değişkenler tarafından temsil edilen bankaların finansal performansına (Aktif karlılığı – Özkaynak karlılığı)ya olumsuz bir şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of capital structure on the performance of Yemen banking sector . The dependent variable was the bank performance ( return on equity – return on assets ) whereas the independent variable was the capital structure( short term debt to equity – long term debt to equity –total debt to equity – total debt to assets) . The research sample was 6 commercial banks in Yemen during the period ( 2004- 2012) . The researcher used the Multiple regression model to analyze the data. The findings of the study showed that there is positive correlation between independent variables (total debt to assets – long term debt to equity) and banks' performance which is represented by dependent variables (return on assets – return on equity ). At the same time the independent variable ( short term debt to equity ) has a negative effect on banks' performance that is represented by dependent variables (return on equity – return on assets)