Katılım bankalarında sermaye yapısının kârlılık üzerine etkisi: Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarında ampirik bir çalışma
The effect of capital structure on profitability in participation banks: An empirical study in Turkish participation banks
- Tez No: 895791
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sermaye yapısı, bir firmanın finansman bileşimini belirler ve borç ile öz sermaye arasındaki dengeyi yansıtır. Bu denge, firmanın risk profili, finansal maliyetler ve hissedar beklentileri gibi çeşitli faktörlere dayanır. Dolayısıyla, sermaye yapısı kararlarının firmaların performansı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Özellikle, borç ve öz sermaye dengesi gibi sermaye yapısı unsurları, firmanın kârlılığını doğrudan etkiler. Bu bağlamda, bankalar için sermaye yapısı, diğer firmalarda olduğu gibi kritik öneme sahiptir. Bankaların sermaye yapıları, kârlılıkları üzerinde doğrudan etkili olup, risk yönetimi açısından büyük önem taşır. Dolayısıyla, bankaların borç ve öz sermaye dengesi, finansal performanslarını belirler. Bu çalışmada, 2016/Q4 - 2023/Q3 dönemleri arasında Türkiye'de faaliyet gösteren beş katılım bankasının sermaye yapısı ile kârlılığı arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri aktif kârlılığı ve öz sermaye kârlılığı iken, bağımsız değişkenler arasında; toplam borç/toplam aktif oranı, toplam borç/öz sermaye oranı, sermaye yeterlilik oranı, takipteki alacaklar/toplam aktifler oranı ve banka büyüklüğü bulunmaktadır. Çalışma sonucunda, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının aktif kârlılığı ve öz sermaye kârlılığı ile kaldıraç oranı, toplam borç/öz sermaye oranı ve sermaye yeterlilik oranı arasında pozitif, takipteki alacaklar/toplam aktifler oranı ile de negatif ilişki tespit edilmiştir. Banka büyüklüğü ile aktif kârlılığı ve öz sermaye v kârlılığı arasında ise, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu bulgular, sermaye yapısı kararlarının katılım bankaların kârlılığı üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Capital structure determines the financing composition of a firm and reflects the balance between debt and equity. These balance are based on various factors such as the firm's risk profile, financial costs, and shareholder expectations. Therefore, capital structure decisions have a significant impact on firms' performance. In particular, elements of capital structure such as the balance between debt and equity directly affect a firm's profitability. In this regard, the capital structure is critically important for banks, just as it is for other firms. The capital structures of banks have a direct impact on their profitability and are of great significance in terms of risk management. Therefore, the balance between debt and equity in banks determines their financial performance. In this study, the relationship between capital structure and profitability of five participation banks operating in Turkey between 2016/Q4 and 2023/Q3 is researched using panel data analysis method. The dependent variables of the study are return on assets and return on equity, while the independent variables include the total debt/total asset ratio, total debt/equity ratio, capital adequacy ratio, non-performing loans/total assets ratio, and bank size. As a result of the study, a positive relationship between return on assets and return on equity of participation banks in Turkey with leverage ratio, total debt/equity ratio, and capital adequacy ratio, and a negative relationship with non-performing loans/total assets ratio. However, there was no statistically significant relationship found between bank size and return on assets and vii return on equity. These findings underscore the significant impact of capital structure decisions on participation banks' profitability.