Zaman ve cytosine arabinoside etkisine bağlı olarak L-strain hücre kültürlerinde AgNOR değerleri
AgNOR values in L-strain cell cultures depending to time and cytosine arabinoside
- Tez No: 44452
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞA DOĞAN ANIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
23 ÖZET L-Strain fibroblast hücre kültürlerinde hücre proliferasyonuna bağlı olarak AgNOR yöntemi ile Intranukleolar veya Extranukleolar AgNOR benekçikleri sayılarak toplam AgNOR ve İntranukleolar AgNOR/Extranukleolar AgNOR oranı değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda zamana bağlı olarak kontrol ve Ara-C uygulanan gruplarda toplam AgNOR değerinin azaldığı ve intranukleolar AgNOR/Extranukleolar AgNOR oranının ise arttığı gözlemlendi. Aynı zaman dilimi içindeki gruplarda da ilaca bağlı olarak toplam AgNOR değerinin azaldığı, İntranukleolar AgNOR/Extranukleolar AgNOR oranının ise arttığı görüldü. Elde edilen bu değerler sonucu AgNOR'un hücre proliferasyonunun gösterilmesinde değerli bir yöntem olduğu kanısına vanldı.
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY The Intranucleolar and Extranucleolar dots were numerated in L-Strain fibroblast cell cultures depending to cell proliferation with AgNOR method and overall AgNOR and Intranucleolar AgNOR to Extranucleolar AgNOR ratio has been evaluated. At the end of the evaluation made, both controls and Ara-C applied groups depending on time, it has been observed that overall AgNOR values has decreased and Intranucleolar to Extranucleolar AgNOR ratio has increased. In the groups, which are fixed at time but dependent on Ara-C it has been observed that the overall AgNOR value has decreased where as Intranucleolar AgNOR to Extranucleolar AgNOR ratio has increased. The evaluation has shown us that AgNOR is a good method to indicate cell proliferation.