Sıçan kolonunun prenatal ve postnatal gelişiminin ışık ve elektron mikroskop düzeylerinde incelenmesi
Investigation of the prenatal and postnatal development of rat colon at light-and electron-microscopical levels
  1. Tez No: 44453
  2. Yazar: SERPİL ÜNVER SARAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL KOPTAGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
56 ÖZET SIÇAN KOLONUNUN PRENATAL ve POSTNATAL GELİŞİMİNİN IŞIK ve ELEKTRON MİKROSKOP DÜZEYLERİNDE İNCELENMESİ Bu çalışmada, sıçanın prenatal ve posnatal dönemlerinde proksimal ve distal kolonlarının morfolojik gelişimi ışık ve elektron mikroskop düzeylerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için 13 günlük embriyo, 17 ve 19 günlük fetal, 3 ve 10 günlük neonatal ve erişkin Wistear albino sıçanlar kullanılmıştır. 13 günlük embriyoda kolon mukozasında bir kaç dar kanal bulunurken, dört gün sonra tek bir lümenin geliştiği gözlenmiştir. İzleyen günlerde mukozanın geniş katlantılarını Liberkühn kriptalarının gelişimi izlemiştir. Proksimal kolon mukozasında doğumdan sonra ilk 3. günde ince uzun villuslar görülmüştür ve on gün sonra proksimal kolon mukozasında villusların kısalıp kalınlaştığı gözlenmiştir. Proksimal kolonun tersine distal kolon mukozası doğumda kısa kriptalarla düzgün bir şekilde görülmüştür. Villus erişkin sıçan kolonunda bulunmamıştır. 17 günlük sıçanın kolon mukozasında ışık mikroskobu ile yalnız bir hücre tipi görülürken, iki gün sonra prizmatik hücre, goblet ve enterokromaffın hücre.olmak üzere üç farklı hücre tipi teşhis edilmiştir. Sonuç olarak, fetal sıçan kolonu gelişme sırasında ince barsağınkine benzer morfolojik özelliklere sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
57 ABSTRACT INVESTIGATION of the PRENATAL and POSTNATAL DEVELOPMENT of RAT COLON at LIGHT- and ELECTRON- MICROSCOPICAL LEVELS In this investigation, the morphological development of the proximal and distal colon during prenatal and postnatal periods was proposed in rats at the light- and electron-microscopical levels. For this, 13- day old embryonal, 17- and 19- day old fetal, 3- and 10 day old postnatal and 1-year old adult Wistear albino rats have been used in this study. In the 13 day-old embryos several narrow channels were present in colonic mucosa, four day later, a single lumen had developed. During the following days, extensive folding of the mucosa proceeded the development of the crypts of Lieberkiihn. Long thin villi were frequently seen during the first three days after birth. Ten days later, short thick villi were frequently seen in proxsimal colonic mucosa. As opposed to the proximal segment, a flat mucosa interspersed with well defined short crypts at birth was observed in the distal colon. Villi were absent in the adult rat. By light microscopy only one type of cell could be distinguished in the colonic mucosa of the 17- day- old rat embryos. Two day later, three different cell types were readily identified such as the columnar cell, the goblet cell, and the enterochromaffin cell. In conclusion, it can be said that, the rat fetal colon has morphological characteristics similar to that of the small intestine during development.