On additive cyclic codes
Toplamsal devirsel kodlar üzerine
  1. Tez No: 444537
  2. Yazar: FUNDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜNERİ, PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, toplamsal devirsel kodlara ilişkin iki ayrı problem ele alınmıştır. İlk bölümde, sonlu cisimler üzerinde tanımlı bazı cebirsel eğrilerin rasyonel nokta sayısı üzerinden toplamsal devirsel kodların minimum uzaklığına bir alt sınır elde edilmiştir. Bu sınır, klasik devirsel kodlar için yazılmış benzer bir sınırın genellemesidir. Bu sonuç, Bierbrauer'in BCH sınırı dışında bu kodlar üzerine yazılmış tek genel sınırdır. Özel bir durumda, toplamsal devirsel kodlar üzerindeki bu sınırın BCH sınırına karşı performans kıyaslaması yapılmıştır ve daha iyi sonuç verdiği örnekler sunulmuştur. İkinci bölümde, bütünleyici dual toplamsal devirsel kodlar çalışılmıştır. Toplamsal devirsel kodlaın özel bir alt sınıfının bütünleyici dual olabilmesi için yeter şart verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we consider two problems related to additive cyclic codes. In the first part, we obtain a lower bound on the minimum distance of additive cyclic codes via the number of rational points on certain algebraic curves over finite fields. This is an extension of the analogous bound for classical cyclic codes. Our result is the only general bound on such codes aside from Bierbrauer's BCH bound. We compare our bound's performance against the BCH bound for additive cyclic codes in a special case and provide examples where it yields better results. In the second part, we study complementary dual additive cyclic codes. We give a suficient condition for a special class of additive cyclic codes to be complementary dual.