VCP/p97 mutant protein is an autophagy target
Otofaji hedefi olan bir VCP/p97 mutantı
- Tez No: 444538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VCP/p97 (Valosin İçeren Protein) / p97, organel üretimi, membrane füzyonu, transkripsiyonel düzenlemenin yanında hücresel protein yıkımı mekanizmaları olan ubikutinproteazom sistemi, endoplazmik reticulum stresi ile aktive edilen protein yıkımı gibi bir çok hücreiçi aktivitede rol alan ve hekzamerik yapıya sahip bir proteindir. Bunun yanında, son zamanlarda yapılan çalışmalar bu proteinin otofaji ve mitofajide de rolü olduğunu göstermiştir. VCP/p97 disregülasyonu veya mutasyonu çeşitli nörodejeneratif hastalıklar, kanser ve bir çoklu-sistem dejeneratif hastalığı olan IBMPFD ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu tezde, IBMPFD-hastalığına sebep olan P137L VCP/p97 mutantının otofaji yolağı üzerine olan etkisi incelenmiştir. Yaban form, R155C veya R191Q mutant formunun aksine, P137L mutantının sitoplazmik agregatlar oluşturduğu gözlenmiştir. P137L mutant VCP/p97 ayrıca otofagozom ve otolizozomların üretimini arttırmıştır. Dahası, P137L mutantının kendisinin açlık ve mTOR inhibitorü olan Torin-1'in sebep olduğu otofaji ile yıkıldığı gözlemlenmştir. Sunulan bu çalışma, farklı patolojik mutasyonların etkilerinin incelenmesinin, hastalığın anlaşılması ve tedavisi için önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
VCP/p97 (Valosin Containing Protein)/ p97 is a molecular chaperone protein which forms a hexameric structure and involves in a wide variety of distinct cellular activities including organelle biogenesis, membrane fusion, transcriptional regulation as well as cellular protein degradation pathways UPS (ubiquitin proteasome system), ERAD (Endoplamic Reticulum Associated Degradation). Moreover, recent studies have started to reveal the involvement of VCP/p97 also in autophagy and mitophagy. Mutations or dysregulation of VCP/p97 has been found to be related to several neurodegenerative diseases, cancer and a multisystem degenerative disorder, IBMPFD (Inclusion Myopathies Associated with Paget's Disease of Bone and Frontotemporal Dementia). In this thesis, the role of a IBMPFD-related mutant, P137L, in autophagic pathway. P137L mutant was found to form cytosolic aggregates on contrary to the wild-type VCP/p97 protein or R155C or R191Q. P137L mutant VCP/p97 was also shown to induce the production of both autophagosomes and autolysosomes. Furthermore, P137L mutant itself was found to be degraded by autophagy induced by starvation and mTOR inhibitor Torin-1. The work presented here highlights that studying the effect(s) of different pathological mutants is crucial for a better understanding and treatment of the disease.