Behavioral experiments on supply chain contracting
Tedarik zinciri sözleşmeleri üzerine davranışsal deneyler
- Tez No: 444539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Tedarik zinciri bünyesindeki her firma kendi kârını eniyilemek amacındadır ve bu firmaların çıkarları verimli bir sözleşme ile paralel hale getirilmediği sürece bağımsız kâr eniyileme çabası tedarik zinciri açısından kâr kaybına yol açar. Araştırmacılar, uygun kâr ve risk paylaşımı çerçevesinde tedarik zinciri firmalarının eşgüdümünü sağlamak için pekçok sözleşme modeli geliştirmiştir. Bu modellerin eksiği karar verenlerin rasyonel, sadece kendi çıkarları ile ilgilenen kâr eniyileyiciler olduğunu varsaymalarıdır. İnsan deneklerle yapılmış deneysel çalışmalardan oluşan geniş bir literatür göstermiştir ki karar verenler bunun gibi standart kuramsal beklentilere göre hareket etmemektedir. Bu doktora tezinde insan deneklerle yaptığımız tedarik zinciri karar verme deneylerinin sonuçlarını sunuyoruz. Bir üretici ve bir perakendeciden oluşan, bireysel karar verme yargıları kadar bireyler arası stratejik etkileşimin de denek davranışlarını etkilediği basit bir tedarik zinciri senaryosunda sözleşme tipinin, taahhüt gücünün ve hakkaniyet koşullanmasının sözleşme kararları üzerindeki etkilerini inceliyoruz. Denek kararlarının kuramsal beklentilerden anlamlı olarak saptığını gösteriyoruz. Bu sapmalara neden olan faktörleri kapsayan yeni analitik modeller geliştiriyoruz. Başka bir deneysel çalışmada gazeteci çocuk kararlarında kadın ve erkek farklarını çalışıyoruz. Son olarak sözleşme kararları ve değişik kişilik özellikleri arasında bir ilişkiyi araştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Each firm within a supply chain aims to maximize its own profit and unless the incentives of these firms are aligned through an efficient contract, individual profit maximization results in suboptimal performance for the supply chain. Researchers have developed a large number contracting models in order to coordinate the decisions of supply chain members through an appropriate allocation of profit and risk. The shortcoming of these models is that they presume decision makers are rational and self-interested profit maximizers. An extensive literature of experimental studies with human subjects reveal that decision makers do not conform to such standard theoretical expectations. In this dissertation, we conduct and report the findings of decision-making experiments with human subjects in a supply chain setting. We investigate the effects of contract type, power of commitment and fairness priming on contracting decisions in a one-manufacturer-one-retailer scenario, where individual decision biases as well as strategic interaction affect subject behavior. We find significant deviations in subject decisions from theoretical predictions. We develop analytical models to incorporate the behavioral factors that cause these deviations. In another experimental work, we study gender differences in newsvendor decisions. Finally, we investigate the relation between contracting decisions and various personality traits.