Effects of regret in supply chain decisions: An experimental study
Pişmanlık eğiliminin tedarik zinciri kararlarına etkisi: Deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 680416
  2. Yazar: SEYYED SABER MOUSAVI GARGARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, pismanlık egiliminin tedarik zinciri kararlarına etkisi incelenmistir. Buna yönelik olarak insan karar vericilerin üretici ve perakendeci rolleri oynadıkları, önceden yürütülmüs karar verme deneylerinin verisi kullanılmıstır. Deneyde katılımcılar, toptan satıs fiyatına dayalı sözlesme, geri alıma dayalı sözlesme ve gelir paylasımına dayalı sözlesme senaryoları altında sözlesme parametresi ve siparis miktarı kararları verirler. Katılımcılar, Schwartz v.d. (2002)'nin anketine verdikleri cevaplara göre yüksek pismanlık egilimli ve düsük pismanlık egilimli olarak kategorize edilmistir. Gazeteci çocuk problemi ile karsı karsıya kalan perakendecilerin kararlarındaki Merkeze Çekim etkisi incelemistir. Yüksek pismanlık egilimli perakendecilerin, bazı sözlesme tipleri kullanıldıgında stok hatasını en aza indirme davranısı ve talep kovalama sezgiseli kullanımının daha yogun oldugu bulunmustur. Toptan satıs fiyatına dayalı sözlesme senaryosunda, yüksek pismanlık egilimli üreticilerin, düsük pismanlık egilimli üreticilere kıyasla perakendecilere daha çekici sözlesmeler önerdikleri gözlemlenmistir. Bir sözlesme reddi sonrasında, üreticilerin sözlesmedeki perakendeci karını ve kar payını arttırmaya yatın oldukları bulunmus; ancak bu davranısın pismanlık egilim düzeyi ile iliskisi kurulamamıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of regret tendency on supply chain decisions are investigated. To this end, data from a previously conducted laboratory experiment where human subjects play the roles of manufacturer and retailer are used. The subjects make contracting and order quantity decisions under wholesale price, buyback and revenue sharing contract scenarios. Subjects are classified into high-regret and low-regret categories based on their responses to the questionnaire of Schwartz et al. (2002). We analyze the extent of the Pull-to-Center behavior in retailers' order quantity decisions who face the newsvendor problem. We find high-regret retailers to be more prone to exhibit the preference to minimize ex-post inventory error and demand chasing heuristic under some of the contracts we study. In the wholesale price contract scenario, we observe high-regret manufacturers to offer more attractive contracts to the retailers compared to low-regret manufacturers. We also observe manufacturers to increase the retailer's predicted profit and profit share in their contract offer following a contract rejection; however, this behavior does not depend on the level of regret tendency.