Robotic contour tracking with force control and an operational space disturbance observer
Kuvvet kontrolü ve operasyonel uzayda bozucu etmen gözlemcisi ile robotik kontur izleme
  1. Tez No: 444545
  2. Yazar: HAKKI BARAN ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN ERBATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Endüstrideki robotlar birçok tehlikeli, veya insanlar için yüksek verim ve kesinlik ile tamamlanması güç olan operasyonlarda kullanılır. Bu robotlar yüksek seviye görevleri yerine getirmek için kapsamlı programlanmaya ve farklı çevresel koşullarda görevleri tekrarlamak için yeniden programlanmaya ihtiyaç duyar. Robotun çevresel değişimlere adapte olabilmesini ve istenen görevleri asgari insan etkileşimi ile yerine getirebilmesini sağlayarak, robotu programlayanın üzerindeki yükün azaltılması amacıyla robotların otonomluğunun artırılması istenmektedir. Kontur izleme, robotun otonom bir şekillde tamamlayabileceği bir görev olup, aynı zamanda taşlama, çapak alma, parlatma ve şekil öğrenme gibi endüsriyel operasyonların tamamlanmasında yardımcı olabilir. Hibrit kontrol, kontur izleme uygulaması için sık kullanılan bir yöntemdir. Bu tez; temas normali yönünde kuvvet ileri besleme ve integral kuvvet kontrolü, temasa teğet yönde bozucu etmen gözlemcili dinamik bazlı oransal hız kontrolü kullanan bir hibrit kontrolör sunmaktadır. Sunulan kontrolün etkisi deneysel olarak onaylanmış ve konvensiyonel PI hız kontrolünden üstünlüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca, basit ve güvenilir bir temas kestirim yöntemi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Robots in the industry are used for operations that are particularly dangerous or challenging to complete with high efficiency and precision for humans. These robots require extensive programming to achieve high level tasks and reprogramming to repeat the task in different environmental conditions. Introducing some level of autonomy for the robots is desired to decrease the burden on the programmer by enabling the robot to adapt to environmental changes and accomplish the required tasks with minimal human interaction. Contour tracking is a task that can be completed autonomously by a robot and assist in the completion of several industrial operations in the process such as grinding, deburring, polishing and shape recovery. Hybrid control is a popular method for achieving contour tracking. This thesis presents a hybrid controller that employs feedforward and integral force actions in the contact normal direction; and dynamics based proportional velocity control with disturbance estimation in the tangent direction. The effectiveness of the presented method has been validated and its superiority compared to conventional PI velocity control is proven experimentally. A simple and reliable method for contact estimation is also presented.