Non-Boltzmann stationary distributions and non-equilibrium relations in active baths
Aktif banyolarda boltzmann dışı durgun dağılımlar ve denge dışı termodinamik yasaları
- Tez No: 444576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GIOVANNI VOLPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Biyomoleküler reaksiyonlar, protein katlanması ya da populasyon dinamiği gibi birçok doğal ve tasarlanmış proses denge durumundan uzakta cereyan eder, dolayısıyla klasik termodinamik ile modellenemez. Bu çalışmada, bazı temel termodinamik niceliklerin ve denklemlerin aktif bir banyonun varlığından kaynaklanan denge dışı dalgalanmalardan nasıl etkilendiğini deneysel olarak inceliyoruz. Özellikle Brown parçacığının dar bir alana sıkıştırılması, durgun olasılık dağılımının Boltzmann dışına çıkmasına ve Boltzmann dağılımından ağır kuyruklu bir dağılıma geçişine sebep olmaktadır. Bu nedenle, denge dışı termodinamik yasaları (örneğin, Jarzynski denklemi ya da Crooks dalgalanma teoremi) bu sistemlere uygulanamaz. Bu problemin durgun olasılık dağılımını kullanarak elde edilen efektif bir potansiyel kullanılarak düzeltilebileceğini gösteriyoruz. Bu deneysel bulgularımızı teorik kanıtlar ile destekliyoruz.
Özet (Çeviri)
Most natural and engineered processes, such as biomolecular reactions, protein folding, and population dynamics, occur far from equilibrium and, therefore, cannot be treated within the framework of classical equilibrium thermodynamics. Here, we experimentally study how some fundamental thermodynamic quantities and relations are affected by the presence of the non-equilibrium fluctuations associated with an active bath. We show, in particular, that, as the confinement of the particle increases, the stationary probability distribution of a Brownian particle confined within a harmonic potential becomes non-Boltzmann, featuring a transition from a Gaussian distribution to a heavy-tailed distribution. Because of this, non-equilibrium relations (e.g. Jarzynski equality, Crooks fluctuation theorem) cannot be applied. We show that these relations can be restored by using the effective potential associated with the stationary probability distribution. We corroborate our experimental findings with theoretical arguments.