İstanbul'da kesilen domuzlarda tüberküloz olaylarının anatomo-histopatolojik olarak incelenmesi
Anatomo-histopatological inspection of tuberculosis cases of pigs slaughtered in Istanbul
- Tez No: 44458
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN YEŞİLDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
39 6. ÖZET İstanbul'da kesilen domuzlarda tüberküloz olaylarının Anatomo-Histopatolojik olarak incelenmesi Bu çalışmada, ilk defa, Türkiye'de yetiştirilen domuzlarda tüberküloz enfeksiyonu Anatomo-Histopatolojik olarak ortaya konmuştur. Ayrıca tüberküloz lezyonlanmn organlara göre dağıhrmda saptanmıştır. Bu araştırmada İstanbul Sütlüce Belediye Mezbahanesi'ne kesim amacı ile getirilen 10.000 adet doüiuz kesimden sonra muayene edilmiştir. İncelenen domuzların 12'sinde tüberküloz enfeksiyonu saptanmış ve oram %12 olarak belirlenmiştir. 12 domuzun 7 tanesinde generalize olmuş tüberküloz enfeksiyonu tespit edilmiş ve bunun oram %58.3 olarak hesap edilmiştir. 5 tanesinde ise tüberküloz enfeksiyonunun lenf nodüllerinde lokalize olduğu belirlenmiş ve bunun da oram % 41.6 olarak saptanmıştır. İki domuzda karın boşluğunda sadece karaciğerde ve smdirim sistemi ile ilişkili lenf nodüllerinde, beş domuzda karın ve göğüs boşluğundaki organlar ve ilişkili lenf nodüllerinde, beş domuzda ise sadece sindirim sistemi ile ilişkili lenf nodüllerinde tüberküloz enfeksiyonu tespit edilmiştir. Yalnızca göğüs boşluğun da yerleşik tüberküloz enfeksiyonu saptanmamıştır. Olguların hiçbirinde primer complex gözlenmemiştir. Enfekte olan domuzlardaki tüberküloz lezyonlan göz önünde tutularak, enfeksiyonun smdirim yolu ile alınmış olduğu düşünülmüştür. Genellikle genç (12 aylık) erkek besi domuzlarında sadece lenf nodüllerinde lokalize tüberküloz enfeksiyonu, yaşlı anaçlarda ise generalize olmuş tüberküloz enfeksiyonu saptanmıştır. Ülkemizde ilk defa yapılan bu çalışma, domuz tüberkülozunun varlığını ortaya koyması açısından bilime ve ekonomiye önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca, literatür bilgilerinde, domuzlarda tüberküloz enfeksiyonu etkeninin hemen hemen tamamen m. avium olarak tespit edilmiş olması, bizim için bu konuda çalışmaları derinlemesine incelememiz gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
40 7. SUMMARY Anatomo-Histopatological inspection of tuberculosis cases of pigs slaughtered in Istanbul In this study, tuberculosis infection of pigs grown in Turkey is demonstrated Anatomo-Histopathologically for the first time. Moreover, the distribution of tuberculosis lesions in different organs are also detected. In this inspection, 10.000 pigs which were brought to Istanbul Sütlüce slaughterhouse for slaughtering procedures were examined after slaughtering. In 12 of the pigs, tuberculosis inspection is diagnosed and the percentage of the incidence is found as 0.12%. In 7 of the 12 pigs, generalised tuberculosis inspection is diagnosed and the percentage is determined as 58.3%. In 5 of the cases, tuberculosis infection are determined to settle in the lymph nodes and the percentage is found as 41.6%. In 2 of the pigs, tuberculosis infection in abdominal cavity is determined only in the liver and the lymph nodes which are associated with digestive system, in 5 pigs tuberculosis infection is determined in the lymph nodes associated with the internal organs of the thoracic and the abdominal cavity, and in 5 of the pigs, tuberculosis infection is determined in only lymph nodes associated with the digestive system. No tuberculosis infection settled in thoracic cavity is determined. Primary complex could not be determined in any of the cases. Considering the tuberculosis lesions in die infected pigs, the infection is assumed to be taken by the digestive system. Generally, in young pigs (12 months) tuberculosis inspection is determined to localise only in the lymph nodes of male pigs, and in older parents, generalised tuberculosis infection is determined. This study, which is made for the first time in Turkey provides good opportunities for the scientific and the economical development of our country, as it determines the presence of the tuberculosis infection of pigs. In addition, it indicates that we will need further rewiews of the studies made on this subject, as in almost all of the cases, M. Avium is reported as the responsible agent in all the literatures.