Calculation of masses of dark solitons in 1D Bose-Einstein condensates using Gelfand Yaglom method
Bose-Einstein yoğuşmalarındaki karanlık solitonların kütlelerinin Gelfand-Yaglom metodu ile hesaplanması
  1. Tez No: 444583
  2. Yazar: KÜBRA IŞIK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR OKTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bose Einstein yoğuşmasının lineer olmayan uyarımları, yoğuşmanın dinamiğini anlamada önemli bir rol oynamaktadır. Şekillerini muhafaza eden dalga paketleri olan solitonlar Bose-Einstein yoğuşmalarının en temel lineer olmayan uyarımlarıdır. Salınımlarda ve çarpışmalarda karakteristik parametreleri değişmediğinden parçacık özelliği de gösterirler ve etkin kütleleri hesaplanabilir. Merkezlerindeki madde yoğunluğu kenarlarına göre daha az olan solitonlara karanlık solitonlar denir. Karanlık solitonların Gross-Pitaevskii yaklaşımıyla hesaplanan taban durum enerjilerine kuantum dalgalanmalarının katkılarını dahil ederek, bu enerji daha ileri bir seviyede hesaplanabilir. Bu dalgalanmaların enerji-momentum ilişkilerini Bogoliubov de Gennes denklemleri verir. Ancak alışılagelmiş analitik yaklaşımlarla, sadece sınırlı sayıdaki modun katkıları hesaplanabilir. Biz, büyün modları dahil ederek taban durum enerjisini analitik olarak elde etmek için, sistemin serbest enerjisini bölüşüm fonksiyonundan türettik. Bölüşüm fonksiyonu, periyodik sınır koşullarına sahip bir imajiner zaman koherent durum Feynman yol integrali şeklinde yazılabilir. Buşekilde yazdığımızda sonsuz boyutlu bir Gauss integrali elde ederiz. Bu integralin değeri, integrand içinde üstel fonksiyon halinde bulunan fonksiyonelin determinantı ile orantılıdır. Bu fonksiyonelin determinantını bulmak için fonksiyonel determinantlarının zeta fonksiyonu ve kontur integraller kullanılarak hesaplanmasının bir boyuttaki Schrödinger operatörlerine uyarlanmış hali olan Gelfand Yaglom metodunu kullandık. Böylelikle, karanlık solitonların kütlelerinin Bogoliubov seviyesine kadar kesin analitik hesaplanmasında yeni bir y{öntem geliştirdik.
Özet (Çeviri)
Nonlinear excitations of Bose-Einstein condensates (BEC) play important role in understanding the dynamics of BECs. Solitons, shape preserving wave packets, are the most fundamental nonlinear excitations of BECs. They exhibit particle-like behaviors since their characteristic features do not change during their oscillations and collisons. Moreover, their effective masses are calculated. We are interested in dark solitons which have their density minima at the center. In literature, the mass of dark soliton is obtained with Gross-Pitaevskii approximation. As a result of the contributions of quantum fluctuations to the ground state energy, a correction term is added to the effective mass. The dispersion relation of these fluctuations are derived from Bogoliubov de Gennes equations. However, with familiar analytical approaches, only a few modes can be taken into account. In order to include all the modes and find an exact expression for ground state energy, we obtain free energy from partition function. The partition function is equivalent to an imaginary-time coherent state Feynman path integral on which periodic boundary conditions are applied. The partition function is in the form of infinite dimensional Gaussian integral, therefore, it is proportional to the determinant of the functional in the integrand. We use Gelfand Yaglom method to calculate the corresponding determinant. Gelfand Yaglom method is a specialized formulation of using zeta functions and contour integrals in calculation of the functional determinant for one-dimensional Schrödinger operators. In this study, we formulate a new technique through this method to calculate ground state energy of stationary dark solitons up to the Bogoliubov order exactly.