Süspanse ortamda şap virüsü üretimi için optimum koşulların belirlenmesi
Determination of optimum conditions for the suspension culture of foot and mouth disease virus (FMDV) production
- Tez No: 444593
- Danışmanlar: PROF. DR. MENEMŞE GÜMÜŞDERELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sunulan tez çalışmasının amacı; karıştırmalı biyoreaktörlerde kesikli üretim yöntemiyle, süspanse kültür şap virüsü üretiminde kilit işletim parametrelerinin saptanması, bunların tek başına ve/veya birlikte ürün kalite parametreleri üzerine etki derecelerinin belirlenmesi ve üretim optimizasyonunun yapılmasıdır. Çalışma kapsamında kritik optimizasyon parametrelerinden başlangıç hücre sayısı (BHS), pH, sıcaklık (T), çözünmüş oksijen derişimi (ÇO) ve moi dozu bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Sayılan kilit işletim parametrelerinin bağımlı değişkenler olarak belirlenen 146S partikül miktarına ve enfektif titreye (ET) etkilerinin tespiti ve değerlendirilmesi amacıyla Design Expert 7.0 (deneme sürümü) programı ile istatistiksel deney tasarımı gerçekleştirilmiş ve matematiksel modeller geliştirilmiştir. Sunulan tez çalışması kapsamında 35 L çalışma hacmindeki karıştırıcılı biyoreaktör kullanılmış ve pH ve ÇO seviyeleri Rushton tipi impeller ve halka tarzındaki sparger ile set değerlerinde tutulmuştur. Ayrıca bulanık mantık denetleyici prensibi ile çalışan yazılım vasıtasıyla 2,50x106 hücre/mL hücre sayısı ile başlanan kültürlerde dahi proses etkin şekilde kontrol edilmiştir. Deneyler kesikli üretim yöntemiyle, BHK 21 hücreleri ve O tipi Şap virüsü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kültür süresince belli zaman aralıklarıyla alınan numunelerde glikoz ve laktat analizleri yapılmıştır. Design Expert cevap yüzey metodu merkezi kompozit tasarımı ile planlanan deneyler sonunda, her iki bağımlı değişken için program tarafından önerilen kuadratik model düşük p değerine (
Özet (Çeviri)
The purposes of the submitted thesis are the determination of key operational parameters in the suspended culture of foot and mouth disease virus (FMDV) production, the determination of the impact degree of these parameters alone and/or together on product quality and optimization of the production by using a stirred bioreactor working in batch operation mode. In the scope of study, among the critical optimization parameters initial cell number (ICN), pH, temperature (T), dissolved oxygen concentration (DO) and moi dose were taken as the independent variables. For the purpose of determination and evaluation of the impact of the considered key operational parameters on the 146S particles and the infectious titer (ET) which are identified as dependent variables, statistical experimental design has been carried out and mathematical models have been developed by using Design Expert 7.0 software (trial version). In the scope of thesis, a 35 L working volume bioreactor was used and pH and DO levels were maintained in set value by using Rushton type impeller and ring style sparger. Also, the process was controlled effectively via software running on the principle of fuzzy logic controller even in the culture started with 2,50x106 cell/mL initial cell concentration. Experiments were performed with batch operation mode using BHK 21 cells and O-type FMD virus. Glucose and lactate analysis were also done by using samples taken at certain time intervals during the culture. After the experiments planned with Design Expert® 7.0. software, surface response method with central composite design, proposed quadratic models for both of the dependent variables had low p values (