NWPF diskler içeren reaktörlerde üç boyutlu hücre üremesinin incelenmesi
Investigation of three dimensional cell growth in reactors containing NWPF discs
  1. Tez No: 84201
  2. Yazar: ESİN ASLANKARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENEMŞE GÜMÜŞDERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET Sunulan tez çalışmasında, hayvansal hücre üretiminde dokunmamış (nonwoven) poliester fabrik (NWPF) disklerin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla model hücre olarak kullanılan“Baby Hamster Kidney (BHK)”hücre hattının An32 (yüzeye bağımlı) ve Aru» (süspanse) suşları ile, farklı gözenek yoğunluğuna sahip iki tür NWPF disk üzerinde hücre kültür çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, üç-boyutlu taşıyıcı sistem olarak, iki farklı gözenek boyutuna sahip Reemay-2014 ve Reemay 2214 kodlu dokunmamış poliester fabrik (NWPF) diskler hazırlanmış ve bu taşıyıcıların dizaynı, karakterizasyonu ve hücre kültürü için modifikasyon ve sterilizasyon işlemleri yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, BHK hücreleriyle yürütülen hücre kültür çalışmalarına yer verilmiştir. Hücreler 37°C'de, % 5 C02 ve % 95 hava içeren C02 etüvünde ve %10 serum (FBS: Fetal Bovine Serum) içeren besi ortamı (GMEM : Glassgow Minimum Essential Medium ve DMEM: Dulbecco's Modified Eagle's Medium)'nda kültür edilmişlerdir. Hücre yapışması yalnızca yüzeye bağımlı BHK-An32 hücreleri ile, NWPF diskler (Reemay-2014 ve Reemay-2214) ve polistiren (PS) yüzeyler üzerinde karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve sonuçlar hücrelerin diskler üzerine % yapışma değerlerinin PS yüzeylerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Daha sonra taşıyıcı bulunmayan durgun ortamda, DMEM ve GMEM besi ortamlarında yürütülen çalışmalarda yüzeye-bağımlı BHK-An32 ve süspanse üreyebilen BHK-Aıug hücrelerinin üreme karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla, hemositometrik yöntemle direkt hücre sayımı yapılmış, glukoz tüketimi ve laktat üretimi zamana bağlı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar DMEM varlığında, özellikle BHK-A1132 hücreleri için daha yüksek hücre verimine ulaşıldığını, BHK-Arug hücreleri için ise DMEM ortamının hücre canlılığını daha uzun süre devam ettirdiğini göstermiştir. Benzeri çalışmalar taşıyıcı varlığında da yürütülmüş ve özellikle BHK-An32 hücrelerinin NWPF diskler üzerinde iyi bir şekilde ürediği gözlenmiştir. Ayrıca iki tür disk üzerindeki hücre üremesi karşılaştırıldığında, yüksek alan/hacim oranına sahip diskler (NWPF-2214) üzerinde daha yüksek hücre verimine ulaşıldığı saptanmıştın Bu ybölümde yer alan çalışmalarda BHK-An32 ve BHK-Arus için özgül üreme hızlan, NWPF-2014 diskler üzerinde sırasıyla 0.99 ve 0.92 gün"1; NWPF-2214 diskler üzerinde ise 1.20 ve 1.09 gün -1 olarak bulunmuştur. Süspanse ortamdaki çalışmalar ise her iki hücre türü ile NWPF-2214 diskler içeren karıştırman reaktörlerde yürütülmüştür. Sonuçlar hücresel verim değerlerinin durgun ortamda elde edilen değerlerden yüksek olduğunu göstermiştir. Yapılan mikroskobik incelemelerde de hücrelerin, hücre türüne bağlı olarak NWPF disklerdeki fiberlere yapışıp ya da tutunup yayıldığı ve fiberlerin arasındaki boşlukları doldurduğu dolayısıyla 3-boyutlu hücre üremesine olanak sağladığı görülmüştür. Son bölümdeki hücre kültür çalışmaları ise, NWPF-destekli karıştırmalı biyoreaktörlerde hibridoma hücrelerinin disklere tutunarak üreyebildiklerini göstermiş ve taşıyıcı sistemin yüksek kapasitede MAb üretimi için alternatif bir sistem olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu bulguların ışığında, sözkonusu sistemin çeşitli hayvansal hücreler, dokular ve hücresel ürünlerin üretiminde kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, usability of nonwoven polyester fabric discs (NWPF) on the production of animal cells was investigated. That is why, two types of“Baby Hamster Kidney”cell lines, An32 (anchorage-dependent) and Ail^ (suspension) cells were cultivated on NWPF discs which have different pore densities. In the first part of study, three-dimensional (3-D) fabric discs were prepared from Reemay 2014 and Reemay 2214 nonwoven sheets and furtherly they were designed, characterized, modified and sterilized. In the second step, cell cultivation studies with BHK cells were done. The cells were cultivated in Glasgow Minimum Essential Medium (GMEM) and Dulbecco's Modified Eagle's Medium (DMEM) containing 10% fetal bovine serum in an incubator maintained at 37°C in a humidified athmosphere of 5% CC>2-95% air. Attachment of cells to the fabric carriers was only investigated for An32 cells comparatively with polystyrene (PS) petri dishes. Results were shown that, percentage of adhesion on NWPF discs is higher than that of petri dishes. Furthermore, growth characteristics of both cell lines were determined in stationary conditions including DMEM and GMEM by hemocytometric countings. In addition, kinetics of glucose consumption and lactate production was investigated. According to the results, in the presence of DMEM, higher cell yields were obtained especially for BHK-An32 cells. Similiar studies were carried out in the presence of fabric carriers and it was observed that BHK-An32 cells can be grown succesfully on NWPF discs. Comparison of cell growth on two types of discs have shown that NWPF-2214 discs which have higher surface /volume ratio provides high cell yield. Specific growth rates of BHK-An32 and BHK-AIİ48 cells on NWPF-2014 were calculated as 0.99 and 0.92 day“1, respectively and on NWPF-2214 were 1.20 and 1.09 day”1, respectively. The suspension culture studies were performed in spinner flask containing NWPF- 2214 discs with both of cell lines. The results were shown that, the cell yields are higher than that in stationary cultures.Also in microscobic investigations, it was observed that the cells spread through the interfiber spaces of NWPF discs with respect to the types of cells in order to form 3-D structure. In the last section of this research, cell culture studies also show that the hybridoma cells could grow up by adhesing to the fibers of NWPF discs. As a results, NWPF discs could be proposed as an alternative system for the large-scale production of monoclonal antibodies (MAb).