Nükleer santral projeleri için insan kaynakları geliştirme planının hazırlanması
Preparation of human resources development plan for nuclear plant projects
- Tez No: 444592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santraller için ülke insan kaynakları ile ilgili ihtiyaçların belirlenmesinde yardımcı olabilecek bir model oluşturmaktır. Modelin oluşturulması sırasında ABD'nin Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda geliştirilmiş olan hazır bir insan kaynakları hesaplama modeli temel olarak alınmış ve Türkiye'ye özgü durumlar, hazır insan kaynakları hesaplama modeli içinde değiştirilerek Türkiye'nin nükleer programına uygun bir model oluşturulmuştur. Daha sonra Türkiye'nin nükleer programı ile ilgili veriler modele girilerek insan kaynakları ile ilgili ihtiyaçların belirlenmesi için bir temel oluşturulmuştur. Türkiye'de yürütülmekte olan ve hayata geçirilmesi planlanan iki nükleer santral projesi için Nükleer Enerji Proje Uygulama Birimi, düzenleyici kurum ve nükleer santraller için insan kaynakları planlamasında ihtiyaç duyulan farklı meslek ya da iş kollarındaki insan sayılarının belirlenmesi için oluşturulan model kullanılmıştır. Nükleer Enerji Proje Uygulama Birimi, düzenleyici kurum ve nükleer santraller için Türkiye'nin insan kaynakları hesaplaması amacıyla hazırlanmış olan model kullanılmış ve insan kaynakları planlamasında ihtiyaç duyulan insan sayısı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)'nın yayınlamış olduğu yardımcı kaynaklar ile desteklenerek belirlenmiştir. Sonuç olarak modelin Türkiye'nin nükleer programı için insan kaynakları planlamasında ihtiyaç duyduğu insan sayısı, farklı yıllarda olmak üzere NEPUB için en fazla 50 kişi, düzenleyici kurum için en fazla 271 kişi, nükleer santrallerin inşaatı için en fazla 16192 kişi, nükleer santrallerin işletilmesi için en fazla 5152 kişi olarak belirlenmiştir. Ayrıca her bir alan için ihtiyaç duyulan insan sayısı yıllara göre de belirlenerek çalışma içinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to generate a model that can be helpful to determine requirements of national human resources for nuclear power plants intended in Turkey. While creating the model, a prepared human resources calculation tool that is developed by Los Alamos National Laboratory in the USA is used. Special conditions of Turkey are implemented to the human resources calculation tool and a model compatible with Turkish nuclear program is generated. Later on, Turkey nuclear program data are entered to the model and a basis on needs for human resources are formed. Generated model is used in order to calculate required number of workers with different job titles for human resources planning of Nuclear Energy Programme Implementing Organization (NEPIO), regulatory body and nuclear power plants for planned and ongoing two nuclear power plant projects of Turkey. The prepared model for calculations of Turkey's human resources is used for regulatory body, nuclear power plants and NEPIO in order to determine necessary number of people to be employed for human resources planning. Supplementary publications of International Atomic Energy Agency (IAEA) are used for this calculation. Consequently, peak number of required people for Turkey's human resources planning, in different years, are determined as 50 people for NEPIO, 271 for regulatory body, 16192 for nuclear power plant construction and 5152 for nuclear power plant operation. Furthermore, necessary number of people for each different field are also determined with respect to years and the results of model are presented in this study.