Askeri gözetleme sistemlerinin kent güvenliği kapsamında pilot bir bölgede konumlandırılması
Positioning of military surveillance systems in a pilot area within urban safety
  1. Tez No: 444622
  2. Yazar: FATMA ÇARMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN TUNCER ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, seçilen pilot bir bölgede eğitim kurumları, sağlık merkezleri ve askeri birlikler gibi farklı kritiklik derecelerine sahip yaşam alanlarının güvenliği için, farklı menzil yetenekleri olan askeri gözetleme sistemlerinin konum noktalarının belirlenmesi problemi Kapsama Problemi olarak ele alınmıştır. Çalışmada ele alınan yaşam alanlarının her birinin kent güvenliği kapsamında önem ağırlığı farklı iken askeri gözetleme sistemleri de farklı menzillere ve maliyetlere sahiptir. Uygulamada kullanılan askeri gözetleme sistemlerinin yapısal özellikleri EN50132-7 Avrupa Kapalı Devre Televizyon Standardı gereğince belirlenmiştir. Kent güvenliğini üst düzeyde tutabilmek adına askeri gözetleme sistemleri için en uygun aday noktaların belirlenmesi ve bu aday noktalara uygun menzildeki askeri gözetleme sistemlerinin atanması problemi birbirinden farklı senaryolar ışığında matematiksel olarak modellenip en iyilenmiştir. Bütçe ve kaynak kısıtının olmadığı durumu yansıtan“Yüzde Yüz Kapsanan Bölge Senaryosu”başta olmak üzere olası bir ekonomik kaygı veya gözetleme sistemi yetersizliği gibi olağanüstü hal varlığında uygulanabilecek“Kısıtlı Bütçe Varlığında Kapsanan Bölge Senaryosu”ve“Kısıtlı Kaynak Varlığında Kapsanan Bölge Senaryosu”modelleri geliştirilip ayrı ayrı çözülerek karar vericiye farklı durumlarda uygulamaya koyabileceği alternatif çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of optimum locations of military surveillance systems for security of habitats with different degree of criticality such as educational institutions, health centers and military zones is modeled as a Coverage Problem. While the habitats have different priorities there are also different types of military surveillance systems that need to be placed. The properties of military surveillance systems need to be determined according to“ EN50132-7 European Close Circuit Television Standards”In order to keep the urban safety, identifying optimal candidate points for military surveillance systems and the assignment of optimal types of military surveillance systems is mathematically modeled and optimized for different scenarios. Firstly“The Scenario of Fully Covered Area”was handled. Then“The Scenario of Covered Area in The Presence of Resource Constraints”and“The Scenario of Covered Area in The Presence of Budget Constraints”were implemented in consideration of extraordinary cases such as economical demolition or scarce resources of surveillance systems. These different scenarios provide the decision maker alternative solutions that can be put into practice in different situations.