Kaydırılmış frekansta iç eşdeğerliğin üç boyutlu elektromanyetik saçılım problemlerine uygulanması
Application of shifted frequency internal equivalence to 3D electromagnetic scattering problems
- Tez No: 444623
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada üç boyutlu homojen olmayan yapılardan elektromanyetik saçılım için geniş bantlı basit bir çözüm anlatılmıştır. Kaydırılmış Frekansta İç Eşdeğerlik (KFİE), çalışma frekansı ω'daki elektromanyetik problemi eşdeğer frekans ω0'daki eşdeğer hacim ve yüzey akımlarıyla değiştirmek için kullanılmıştır. İç ve dış eşdeğerliklerle oluşturulan, birleşik integral denklem seti darbe fonksiyonu açılımı ve nokta uyumlama kullanılarak Moment Metot (MM) ile çözülmüştür. Bütün matrisin hesabı sadece başlangıç frekansı ω0'da tamamlanmış ve dış eşdeğerlikle ilgili ω frekansındaki yüzey etkileşimleri her geliş açısı frekansında hesaplanmıştır. Geniş bantta elektromanyetik problemler için KFİE çözümü, Hacim İntegral Denklemi'nin MM çözümü ve benzetim programlarıyla karşılaştırılmıştır. Farklı boyut ve parametrelere sahip yapılardan saçılım için hata analizleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a simple wideband solution is presented for electromagnetic scatter ing from 3D inhomogeneous bodies. The Shifted Frequency Inter nal Equivalence (SFIE) is used to replace the electromagnetic problem at operating frequency ω by equivalent volume and current sources at equivalent frequency ω0. By using internal and external equivalences, a set of coupled integral equations is solved by Method of Moments (MoM) with pulse function expansion and point matching. The full matrix computation is completed only at initial frequency ω0 and the surface interactions at ω relating to external equivalence is calculated at each incident frequency. SFIE solution for wideband electromagnetic scattering problem is compared with MoM solution of Volume Integral Equation (VIE) and simulation programs. Error analyses are demonstrated for scattering from bodies with different size and parameters.