Mikro kirletici bazı ilaçların fungal kaynaklar ile biyodegradasyonun araştırılması
Investigation on biodegradation of some micro pollutant drugs by fungal sources
  1. Tez No: 444635
  2. Yazar: YUSUF DORUK ARACAGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER CİHANGİR, PROF. DR. ALİ HAKAN GÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada dört fungus türü (Aspergillus niger, Funalia trogii, Yarrowia lipolytica, Phanerochaete chrysosporium) steroidal olmayan anti inflamatuar ilaç grubundan olan naproksen ve diklofenak yıkım kapasiteleri açısından taranmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre A. niger naproksen yıkımı açısından %98 oran ile en verimli fungal kaynak olarak seçilmiştir. A. niger'in naproksen metabolizması sonucu son ürün olarak 6-O-desmetilnaproksen ve 7-hidroksinaproksen oluştuğu, LC/MS, 1HNMR ve 13CNMR analizleriyle ortaya çıkarılmıştır. Naproksenin O-demetilasyonu ve hidroksilasyonunun, A. niger tarafından sitokrom P450 enzim sistemiyle gerçekleştirdiği bulunmuştur. Funalia trogii 24 saat içinde diklofenakı tamamen yıkıma uğratmıştır. LC/MS analizleri sonucu diklofenakın iki farklı hidroksi türevine rastlanmıştır. Funalia trogii'nin 24 saatte diklofenak ve oluşan metabolitleri tamamen giderdiği bulunmuştur. Diklofenak yıkımında lakkaz ve fungal sitokrom P450 enzimlerinin rolü olduğu gösterilmiştir. Çalışma sonunda etken madde ve yıkım ortamının toksisitesi MicroTox ve Rotoxkit F toksisite testleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study four fungus species Aspergillus niger, Funalia trogii, Yarrowia lipolytica, and Phanerochaete chrysosporium were tested in terms of anti-inflammatory drugs naproxen and diclofenac biodegradation abilities. According to LC-MS data, A. niger was found the most efficient strain with 98% naproxen removal rate. Two main byproducts of fungal transformation naproxen, O-desmethylnaproxen and 7-hydroxynaproxen were identified by using LC/MS, 1HNMR and 13CNMR. Our results suggest that O-demethylation and hydroxylation of naproxen is catalyzed by cytochrome P450 enzyme system. Funalia trogii eliminated diclofenac to non-detectable levels in 24h. Two hydroxylated diclofenac derivatives were identified by LC/MS analysis. Our results showed that laccase and fungal cytochrome P450 enzyme system play a key role on biodegradation of diclofenac. After 24 h both parent compound and byproducts disappeared from the medium. Toxicity assessment of untreated and treated substances were performed by MicroTox and Rotox Kit F.