Investigation and kinetic modelling of α-dicarbonyl compound formation in foods
Gıdalarda α-dikarbonil bileşikler oluşumunun incelenmesi ve kinetik modellenmesi
- Tez No: 444646
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL GÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gıdalarda α-dikarbonil bileşikler, indirgen karbohidratların yıkımı ile karamelizasyon ve Maillard reaksiyonu koşullarında oluşur. Bir çok gıdanın hazırlanması sırasında, tat-koku ve esmerleşme gelişiminde önemli rol oynadıkları bilinmektedir. Diğer bir yandan, α-dikarbonil bileşiklere diyet ile maruz kalınması, özellikle sindirim sistemi lümeninde, in vivo olarak dikarbonil stres için bir kaynak olabilmektedir. Bunlardan dolayı, gıdalarda α-dikarbonil bileşikler oluşumunun incelenmesi hem gıda kalitesi hem de gıda güvenliği açılarından oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasının temel odağı α-dikarbonil bileşikler oluşumunun anlaşılması için, ilk olarak α-dikarbonil bileşiklerinin nicel olarak analiz edilebilmesi için güvenilir bir metot geliştirilmesi, ikinci olarak Maillard reaksiyonu ve karamelizasyon reaksiyonlarının çok-değişkenli kinetik modellenmesi, ve son olarak da bazı gıda bileşenlerinin yüksek sıcaklıkta gıda işleme sırasında α-dikarbonil bileşikler oluşumuna etkisinin incelenmesidir. Model reaksiyon ve gerçek gıda sistemlerinin incelenmesi enzimatik olmayan esmerleşme reaksiyonlarının birçok yönünü aydınlatmıştır. Çalışmanın ana yaklaşımı olarak çok-değişkenli kinetik modelleme, düşük nem koşullarında ve yüksek sıcaklıkta ısıtma sırasında α-dikarbonillerin ve HMF oluşumunun anlaşılmasını sağlamıştır. α-Dikarboniller, furfuraller ve esmerleşme gelişimin kontrol edilebilmesi için bisküviler birçok açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
α-Dicarbonyl compounds are formed in foods during decomposition of reducing carbohydrates under caramelization and Maillard reaction conditions. They are known as important intermediates in flavor and browning development during preparation of certain foods. In addition to that, dietary exposure to α-dicarbonyl compounds might be a source of dicarbonyl stress in vivo, mainly in the gastrointestinal lumen. Investigation of α-dicarbonyl compounds formation in foods is therefore of critical importance in viewpoints of both food quality and safety. The main focus of this thesis was to understand formation of α-dicarbonyl compounds firstly by developing a reliable analytical method, secondly by multiresponse kinetic modeling of Maillard reaction and caramelization reactions, and at last by investigating the effect of certain food components on the formation of α-dicarbonyl compounds during thermal processing. Investigations in model reaction systems and actual food systems enlightened the several aspects of non-enzymatic browning reactions. Multiresponse kinetic modeling as a core approach of the study enhanced our understanding of α-dicarbonyl compounds and HMF formations in low moisture systems during heating at elevated temperatures. Cereal cookies were examined in several ways to control α-dicarbonyl compounds and furfural formations, and browning development.