Phleum pratense L. poleninin, Populus L., Salix L., Chenopodium L., Artemisia L. ve Plantago L. polenleri ile arasındaki alerjik çapraz reaksiyonlarının belirlenmesi ve klinik bulgularla korelasyonu
Identification of allergic cross-reactions of Phleum pratense L. pollen between Populus L., Salix L., Chenopodium L., Artemisia L. and Plantago L. pollens and correlation with clinical findings
- Tez No: 444645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak görülen ve alerjik öneme sahip Phleum pratense L. polenlerinin Populus L., Salix L., Chenopodium L., Artemisia L. ve Plantago L. taksonları bireylerinin polenleri ile arasındaki çapraz reaksiyonların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple ilgili taksonlar için iatropalinolojik, aeropalinolojik ve polen morfolojisine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Polen morfolojileri incelenmiş olan taksonların palinolojik özelliklerinin, bir polenin alerjik etki yaratması için gerekli olan kriterler ile örtüştüğü görülmüştür. İatropalinolojik çalışmalar 6-15 yaş arası Phleum pratense ve diğer taksonlardan en az bir tanesine deri prik testi pozitifliği gösteren 15 duyarlı birey üzerinden yürütülmüştür. Çalışmaların neticesinde Phleum pratense polenlerinin Populus, Artemisia ve Plantago taksonları bireylerinin polenleri ile çapraz reaksiyon verdiği tespit edilmiştir. Ancak Phleum pratense polenlerinin Salix ve Chenopodium taksonları bireylerinin polenleri ile arasındaki çapraz reaksiyon varlığı tespit edilememiştir. Çalışma kapsamındaki taksonlara ait bireylerin polenlerinin 2015 yılında Ankara ili atmosferindeki bulunma dönemleri ve miktarları belirlenmiştir. Bu veriler çalışmada yer alan duyarlı bireylere ait klinik verilerle karşılaştırılmıştır. Duyarlı bireylerin semptom sürelerinin ve şiddetinin artmasında Phleum pratense polenlerinin Populus, Artemisia ve Plantago taksonları bireylerinin polenleri ile verdiği çapraz reaksiyonun etkisi olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to identify the cross reactions between the pollen grains of Phleum pratense L. and the pollens of the individuals of Populus L., Salix L., Chenopodium L., Artemisia L. and Plantago L. taxa which are significant to allergy and also widely found in Turkey. For this purpose, iatropalynologic, aeropalynologic, and pollen morphology studies were conducted for the related taxa. Having examined the pollen morphology, palynologic features of the related taxa were found to be overlapped with the criteria required for a pollen to create allergic effects. Iatropalynologic studies were carried over 15 sensitive subjects between the ages of 6 and 15 that indicated positive results to Phleum pratense and at least one of the other taxa. As a result of this study, Phleum pratense pollen grains and pollen grains of the individual of Populus, Artemisia and Plantago taxa were investigated to have a cross reaction. However, a cross reaction between the pollen grains of Phleum pratense and pollens of the individuals of Salix and Chenopodium taxa were not detected. The periods and amounts of pollen grains of the individuals of taxa within the scope of this study were determined in the atmosphere of the city of Ankara in 2015. These data were compared to the clinical data of the sensitive subjects that were involved in this study. It was concluded that the increase in the duration and severity of symptoms of the sensitive subjects is related with the cross reaction of Phleum pratense pollen grains and pollens of the individual of Populus, Artemisia and Plantago taxa.